5 pomysłów na prezent świąteczny dla miłośnika historii

Święta zbliżają się wielkimi krokami. To doskonały moment, aby pomyśleć o prezentach dla najbliższych. W gronie Twoich krewnych lub przyjaciół znajduje się miłośnik historii? Pomyśl o wyjątkowym upominku, który pozwoli mu rozwijać pasję. Oto naszych 5 propozycji, które ucieszą nawet najbardziej wymagającego pasjonata.

1.  Modele lub figurki

Rekonstrukcja historycznych zdarzeń – np. dawnych grodów i fortyfikacji, maszyn bojowych czy pól bitew to częsta pasja osób, które uwielbiają się zanurzać w świat przeszłości. Dobrym sposobem na zgłębienie tajników historii jest samodzielne odtworzenie elementów tamtego świata. Dlatego wiele osób decyduje się na tworzenie schematów pól bitewnych lub składanie modeli samolotów czy czołgów używanych w trakcie II wojny światowej lub w innych kluczowych momentach historii.

Upominek w postaci modeli do składania lub figurek pasujących do kolekcji na pewno będzie strzałem w dziesiątkę. Ale uwaga! Zanim wybierzesz, sprawdź, jaki okres historyczny interesuje bliską Ci osobę oraz dyskretnie podpytaj, czego brakuje jej w kolekcji. To ważne, aby nie sprezentować czegoś, co obdarowany już ma na półce lub czegoś, co kompletnie nie jest w jego guście.

2.  Gry planszowe o tematyce historycznej

W ostatnich latach gry planszowe cieszą się coraz większą popularnością. Stanowią doskonałą rozrywkę dla całej rodziny, a także sposób na uatrakcyjnienie spotkań towarzyskich. Miłośnika historii najbardziej ucieszą tytuły związane z dawnymi czasami. Jest ich całkiem sporo! Poszukaj, a znajdziesz wydania inspirowane dziejami starożytnego Rzymu, Bitwą Warszawską, okresem zimnej wojny czy realiami polskiego PRL-u. A to dopiero początek możliwości!

3.  Książki lub atlasy historyczne

Czytanie jest jedną z najlepszych form poznawania wieków dawnych. Nowy tom pod choinką na pewno będzie trafionym podarkiem. A co wybrać? To zależy! Sprawdzą się np.:

  • eseje dotyczące okresu historycznego interesującego obdarowanego,
  • wydania popularnonaukowe, które omawiają kontrowersje dotyczące dawnych dziejów,
  • atlasy historyczne, dzięki którym można dokładnie analizować np. przebieg kampanii bitewnych na przestrzeni wieków.

Warto też sprawdzić, czy bliska osoba nie ma przypadkiem ulubionego historyka i… upewnić się, czy na rynku nie pojawiła się jakaś nowa publikacja jego autorstwa. Jeśli tak, uśmiech na ustach obdarowanego, gdy mu ją podarujesz, będzie bardzo szeroki!

4.  Antyki dekoracyjne

Filiżanka z okresu XX-lecia międzywojennego, moneta sprzed wieków, lampa rodem z okresu modernizmu, a może kultowe szkło dekoracyjne rodem z PRL-u? Miłośnicy historii uwielbiają się otaczać przedmiotami sprzed dekad, a nawet stuleci. Dlatego jeśli wiesz dokładnie, co może ucieszyć bliską Ci osobę, poszukaj tego. Dobrym miejscem na znalezienie upominku z tej kategorii będą np. targi staroci oraz sklepy z antykami. Ale uwaga! Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy ani pewności, że to, co kupujesz, jest oryginalne – lepiej nie ryzykuj!

5.  Numizmat z kolekcji Skarbnicy Narodowej

Bardzo dobrze w roli upominków sprawdzają się również srebrne i złote monety kolekcjonerskie, a także medale okolicznościowe przygotowane przez Skarbnicę Narodową. Inspiracje czekają tutaj na każdego fana historii – bez względu na okres, który jest dla niego szczególnie pasjonujący. Przykładowo, jeśli osoba obdarowana interesuje się czasami początków państwa Polskiego, mogą ją zainteresować srebrne monety – repliki ikonicznych denarów Princes Poloniae z czasów Bolesława Chrobrego czy monety okolicznościowe nawiązujące do pierwszego godła Polski – orła białego z czasów Przemysła II. Można też sprawdzić kolekcje inspirowane najważniejszymi wydarzeniami sportowymi w historii współczesnej, numizmaty nawiązujące do ikonicznych dzieł sztuki i wiele więcej. Pomysłów na pewno nie zabraknie.

Oczywiście na tym lista upominków dla miłośników historii się nie kończy. Warto pomyśleć także o różnego rodzaju akcesoriach przydatnych miłośnikowi przedmiotów z dawnych wieków – np. lupach, albumach na okazy kolekcjonerskie i wielu innych gadżetach. Decyzja należy do Ciebie!