Ciekawe propozycje numizmatyczne na 2011 rok

Na dobry początek roku Skarbnica Narodowa ma dla swoich Kolekcjonerów trzy ciekawe propozycje.

Pierwszą z nich jest najnowsza edycja Srebrnego Orła – najbardziej poszukiwanej srebrnej monety inwestycyjnej świata. Mennica Stanów Zjednoczonych już od 25 lat emituje tę popularną monetę wybitą w jednej uncji czystego srebra (999/1000). Rokrocznie widnieje na niej ten sam motyw, a zmianie ulega jedynie data emisji. Awers monety ukazuje motyw krocżacej Liberty (z ang. Wolności) stworzony przez Adolpha A. Weinmana. Projekt ten wykorzystywany był na amerykańskich półdolarówkach z lat 1916 – 1947. Na rewersie, zaprojektowanym przez Johna Mercantiego, widnieje heraldyczny orzeł USA. Nad jego głową widnieje 13 gwiazdek symbolizujących 13 założycielskich Stanów USA.

W 2011 roku, upływa 220 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja, drugiej na świecie – po Konstytucji USA – ustawy zasadniczej. Z tej okazji Skarbnica Narodowa zdecydowała się wyemitować medal kolekcjonerski upamiętniający to wydarzenie. Trudno myśleć o Konstytucji 3 Maja i nie mieć przed oczami słynnego obrazu Jana Matejki. Dlatego też w projekt awersu medalu uwieczniającego tę znaczącą rocznicę wkomponowany został jego fragment. Kolorowy motyw, wykonany techniką tampondruku nadaje tej rocznicowej emisji szczególnego wyrazu. Na rewersie medalu ukazany jest zarys Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Kolumny Zygmunta III Wazy.

W drugiej połowie 2011 roku, Polska po raz pierwszy w historii na pół roku przejmie przewodnictwo w radzie Unii Europejskiej. Aby uczcić to niezwykłe wydarzenie Skarbnica Narodowa zdecydowała się wyemitować medal pamiątkowy „Prezydencja Polski w Unii Europejskiej”. Ten wybity stemplem lustrzanym w czystym srebrze medal, zaprojektowany przez jednego z najlepszych polskich projektantów, dostępny będzie w nakładzie 20 000 egzemplarzy. Na rewersie tej jedynej w swoim rodzaju emisji widnieje symbolicznie przedstawiona, w postaci konturów kraju, flaga Polski w kolorze. Awers ukazuje mapę zjednoczonej Europy oraz daty upamiętniające polską prezydencję w Unii Europejskiej. Ta niezwykła emisja dostępna jest wyłącznie w Skarbnicy Narodowej.