Co wpływa na ocenę medalu?

Przed rozpoczęciem przygody z numizmatyką warto nabyć niezbędną wiedzą na temat produktów, które znajdują się na rynku. Złote medale i srebrne medale często trudno oszacować pod kątem wartości historycznej i kolekcjonerskiej. Jakie czynniki wpływają na ocenę medalu?

Rzadkość występowania

Wytrawni kolekcjonerzy medali najczęściej na pierwszym miejscu stawiają powszechną niedostępność i rzadkość występowania okazu. Nie można się temu dziwić. Każdy zbieracz pragnie stworzyć wyjątkową kolekcję, a im mniej egzemplarzy danego medalu, tym zbiór stanie się bardziej interesujący, a co ważniejsze – unikalny. Pasjonaci zbierający najstarsze monety kolekcjonerskie mogą mieć trudności ze zdobyciem wiedzy na temat limitacji numizmatu. Czasami zdarza się, że występuje rozbieżność w wielkości emisji pomiędzy różnymi źródłami historycznymi. Trudnością, z którą muszą się zmierzyć pasjonaci numizmatyki jest również oszacowanie liczby monet, które przetrwały. Nawet jeżeli nakład był ogromny, może zachować się tylko kilkadziesiąt lub kilkanaście egzemplarzy.

Stan zachowania

Drugim najważniejszym kryterium oceny okazów numizmatycznych jest ich stan. Jeżeli decydujemy się licytować na aukcji medal, taka informacja musi zostać szczegółowo podana do wiadomości. Polska numizmatyka przyjmuje następującą skalę zachowania numizmatów:

Stan I (Menniczy) –egzemplarze, które nie posiadają żadnych zarysowań, śladów czyszczenia i innych defektów.

Stan II (Znakomity) – oznacza niewielkie uszkodzenia podczas procesu produkcji lub w czasie transportu.

Stan III (Bardzo piękny) – dotyczy monet i medali z nieznacznymi śladami zużycia.

Stan IV (Piękny) – widoczne ślady zużycia, które nie mają wpływu na czytelność rysunku.

Stan V (Bardzo dobry) – bardzo duże zużycie. Niektóre elementy rysunku mogą nie być czytelne.

Stan VI (dobry) – znaczna część rysunku jest nieczytelna.

Stan VII (Zły) – stan uniemożliwia jednoznaczną identyfikację.

Wartość historyczna

W tym przypadku nie można jednoznacznie wycenić numizmatu, ponieważ ma dla kolekcjonerów wartość historyczną. Pasjonaci numizmatyki są badaczami, poznają historię i dzielą się z nią z innymi. Niektórzy z nas mogą posiadać złote monety, srebrne monety czy medale o dużej wartości dla kolekcjonerów, nawet o tym nie wiedząc.

Kruszec – rodzaj i próba

Kolejnym aspektem, który ma wpływ na ocenę numizmatu jest oczywiście próba. Jeżeli wynosi ona dla przykładu 999,9, oznacza to, że znajduje się w nim 99,9 procenta czystego złota.

Źródło pochodzenia

Dla wielu numizmatyków jednym z najważniejszych kryteriów podczas zakupu medalu lub monety jest ich źródło pochodzenia. Niektórzy początkujący kolekcjonerzy nie mają pewności czy znaleziony na aukcji numizmat jest autentyczny. Wolą nabyć pamiątkę ze sprawdzonego źródła. Skarbnica Narodowa przesyła numizmaty z certyfikatami, dzięki czemu można mieć gwarancję wysokiej klasy monet i medali.