Czasopisma numizmatyczne w Polsce – które warto czytać?
Choć niewtajemniczonym może się wydawać, że numizmatyka odchodzi do lamusa historii, w rzeczywistości mamy do czynienia z odwrotnym trendem. Kolekcjonowaniem monet czy medali pasjonuje się coraz więcej osób. Dlatego na rynku przybywa literatury fachowej, która jest wartościowym źródłem wiedzy oraz inspiracji. Pytanie jednak, po co sięgnąć, by uzyskać interesujące i merytoryczne informacje?
Dobrym źródłem wiedzy dla fana numizmatyki – zarówno początkującego, jak i zaawansowanego – są czasopisma tematyczne. Zobacz, do których warto zaglądać regularnie.
Wiadomości Numizmatyczne
Wydawane nieprzerwanie od 1957 roku – początkowo przez Polskie Towarzystwo Archeologiczne, a następnie przez Polskie Towarzystwo Archeologiczne i Numizmatyczne. Dziś powstaje pod patronatem Komitetu Nauk Historycznych PAN. To półrocznik, w którym można znaleźć artykuły naukowe o tematyce związanej z międzynarodową i polską numizmatyką, historią pieniądza. Pojawiają się także zagadnienia z pogranicza archeologii i nauk pomocniczych historii. Pasjonująca lektura dla zaawansowanych.
Przegląd Numizmatyczny
To czasopismo o charakterze naukowo-kolekcjonerskim wydawane jest od 1993 roku. Jest skierowane do szerszego grona czytelników – także tych, którzy są początkującymi kolekcjonerami numizmatów. Jego wyróżnikiem jest to, że w każdym numerze można znaleźć aktualny cennik, który obejmuje polskie monety od 1916 roku po te bite obecnie.
Magazyn Numizmatyczny
Wydawany przez częstochowski oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. To rocznik o ogólnopolskim zasięgu, który cieszy się uznaniem również w międzynarodowym środowisku kolekcjonerów monet i pasjonatów ich historii.
Biuletyn Numizmatyczny
Wydawany od 1965 roku przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Warszawie. To kwartalnik skierowany do szerokiego grona czytelników – fanów numizmatyki, który jednocześnie znajduje się na liście punktowanych czasopism naukowych. Ma więc bardzo wysoką wartość merytoryczną.
Monety i Historia
Periodyk o charakterze popularnonaukowym – dla początkujących i zaawansowanych. Opisywane są w nim rozmaite złote monety, jak również srebrne medale i inne numizmaty z różnych okresów historycznych. To także dobra baza informacji dla osób, które interesują monety kolekcjonerskie czy historia walut. Stanowi nowość na polskim rynku wydawniczym, której warto się przyjrzeć z uwagi na bardziej nowoczesny i przystępny charakter publikacji.
Jeśli interesują Cię złote medale czy stare srebrne monety oraz inne numizmaty, możesz sięgnąć także po czasopisma zagraniczne. Te najbardziej popularne to: „Coins Magazine”, „Coin Prices Magazine” oraz „World Coin News”. Pamiętaj jednak, że do ich lektury przyda się dobra znajomość języka angielskiego.
Wiele spośród czasopism numizmatycznych możesz znaleźć w formie wydań elektronicznych lub też zamówić online – z dostawą prosto do domu. Możesz ich także poszukać w dobrych sklepach z prasą – tych mających bogatą ofertę wszelkiego typu wydawnictw branżowych. Sprawdź również wydawnictwa książkowe poświęcone numizmatyce.