Dzieło Bruegla przeniesione na sześć srebrnych monet
Pieter Bruegel to jeden z najsłynniejszych niderlandzkich mistrzów malarstwa. Ze względu na to, że w swoich dziełach często poruszał tematykę życia na wsi nazywano go „chłopskim” malarzem. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów pędzla Bruegla jest „Spis ludności w Betlejem”, przedstawiający scenę z Ewangelii św. Łukasza. Arcydzieło to zostało upamiętnione na zestawie sześciu srebrnych monet, dostępnym w Skarbnicy Narodowej.
Pieter Bruegel urodził się około 1525 roku koło Bredy – do dziś historycy nie mają pewności, czy zapisy o jego narodzinach dotyczą holenderskiej Bredy, czy miasta Bree w Belgii. Tworzył głównie na terenie Niderlandów, okresowo stacjonował w Antwerpii, jako mistrz tamtejszego cechu malarzy. Po podróżach do Francji i Włoch osiadł na stałe w Brukseli. W obrazach Bruegla dominowały pejzaże – jako jeden z pierwszych artystów renesansowych uczynił je głównym punktem swoich dzieł, a nie jedynie tłem dla przedstawianych scen. Inspirację czerpał przede wszystkim z codzienności mieszkańców niderlandzkiej wsi. Często ilustrował fragmenty Biblii oraz ludowe przysłowia. Malował prostym stylem, przede wszystkim techniką olejną na desce. Dziś obrazy Bruegla znajdują się w najważniejszych muzeach sztuki na całym świecie.
„Spis ludności w Betlejem” jest jednym z najbardziej charakterystycznych dzieł malarza. Przedstawia fragment Ewangelii św. Łukasza w bardzo typowej dla twórczości Bruegla scenerii niderlandzkiej wsi. Miejscowość ukazana na obrazie symbolizuje Betlejem podczas spisu ludności, który miał miejsce przed narodzinami Jezusa. Przeniesienie sceny biblijnej do rzeczywistości współczesnej artyście było zabiegiem bardzo nietypowym w tamtych czasach, dlatego Breugel tak bardzo wyróżniał się na tle innych renesansowych twórców. Co ciekawe i także typowe dla jego twórczości, główni bohaterowie tamtych wydarzeń – Maryja z Józefem, wcale nie stanowią centralnego elementu obrazu. Widz musi wytężyć wzrok, by odnaleźć ich w tłumie innych postaci. Obraz z niezwykłym kunsztem łączy w sobie malarstwo religijne, rodzajowe i pejzaż.
Arcydzieło zostało przeniesione na sześć srebrnych monet z niezwykłą dokładnością. Twórcy numizmatów zadbali o to, by replika drobiazgowo odzwierciedlała oryginał. Nasycenie barw udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu precyzyjnej techniki tampondruku. Monety zostały wybite w czystym srebrze wysokiej próby 999/1000. W sumie ważą aż 255 gramów. Na awersie każdej z nich widnieje wizerunek Elżbiety II z profilu. Emisje zostały zabezpieczone specjalną witryną ze szkła akrylowego oraz umieszczone w eleganckim kolekcjonerskim pudełku. Na całym świecie wyemitowano zaledwie 125 egzemplarzy tego wyjątkowego zestawu.
*****
Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej: