Filatelistyka i numizmatyka – najsłynniejsze polskie znaczki

Kolekcjonowanie artefaktów może przybierać bardzo różnorodne formy. Jednak tymi, które przyciągają najszersze grono odbiorców, są numizmatyka oraz filatelistyka. Ta druga dziedzina związana ze zbieraniem znaczków pocztowych. Zastanawiasz się, jak łączą się oba pola kolekcjonerskie? Dowiedz się więcej i poznaj najciekawsze artefakty z pola filatelistyki.

Co łączy filatelistykę oraz numizmatykę?

Zarówno filatelistyka, jak i numizmatyka są dziedzinami kolekcjonerskimi. To najbardziej oczywiste między nimi podobieństwo. Ale nie jedyne! Numizmatyka koncentruje się na monetach. To artefakty o bogatej mocy symbolicznej oraz dużym znaczeniu historycznym. Nie tylko dlatego, że stanowiły one środek płatniczy. Ich wartość polega na tym, jak dobrze odzwierciedlają realia czasów, w których były emitowane.

Podobnie jest w przypadku znaczków pocztowych. Pomimo że nigdy nie stanowiły środka płatniczego, od zawsze służyły jako potwierdzenie uiszczanej opłaty za nadanie przesyłki. Dlatego – nieco podobnie do banknotów – również zawierają oznakowania państwowe oraz ciekawe symbole, nawiązujące do konkretnych momentów w historii. Stały się również nośnikami pamięci o ważnych osobach i wydarzeniach – dokładnie tak jak medale okazjonalne, które stanowią przedmiot zainteresowania numizmatyków.

Można więc śmiało powiedzieć, że zarówno znaczki pocztowe, jak i monety to artefakty, które są nośnikami historii oraz symboli dawnych czasów. To właśnie dlatego wielu pasjonatów jednej z tych dziedzin z biegiem lat zaczyna się interesować także drugą.

Wyjątkowe znaczki polskie – gratka dla każdego kolekcjonera!

Polskie znaczki pocztowe stanowią przedmiot zainteresowania większości rodzimych kolekcjonerów. Nie ma się czemu dziwić – to wyjątkowe artefakty, które przykuwają uwagę pod względem wzornictwa oraz swojej historii. Wśród tych najciekawszych warto wymienić m.in.:

  • niebieską 10-koronówkę, pierwszy znaczek niepodległej Polski, który jest niezwykły, ponieważ to „przerobiona” wersja znaczka jednego z zaborców. Oryginalne znaczki z tego okresu to prawdziwe białe kruki. Jeden z nich sprzedał się za 55 tys. dolarów, co czyni go najdroższym znaczkiem z Polski,
  • „Odwróconych Bokserów” z 1956 – błędnie wydrukowany znaczek związany z Igrzyskami Olimpijskimi w Melbourne. Wizerunek bokserów jest na nim umieszczony „do góry nogami”. Ponoć z tym błędem wydrukowano jedynie 14 takich znaczków.
  • najstarszy polski znaczek, wyemitowany 1 stycznia 1860 roku na terenie Królestwa Polskiego,
  • „Józef Piłsudski – wydanie żałobne” – znaczek z 1935 roku, wyemitowany po śmierci wybitnego Marszałka. Znalazł się na nim jeden z najpiękniejszych portretów wybitnego Polaka.

Kolekcja Najważniejsze Polskie Znaczki Pocztowe – dla filatelistów i numizmatyków

Jesteś numizmatykiem i interesujesz się filatelistyką? A może jako kolekcjoner znaczków chcesz zgłębić tajniki numizmatyki? Koniecznie przyjrzyj się kolekcji Najważniejsze Polskie Znaczki Pocztowe przygotowanej przez Skarbnicę Narodową.

Trafiły do niej sztabki kolekcjonerskie prezentujące najważniejsze znaczki w historii polskiej filatelistyki – począwszy od pierwszego polskiego znaczka, aż po wizerunek Marszałka Piłsudskiego. Te niespotykane numizmaty są platerowane 24-karatowym złotem i mają typowe dla znaczków, ząbkowane brzegi. To kolekcja, którą warto bliżej poznać!