Galaktyka na srebrnej monecie

Numizmatyka to hobby, które z powodzeniem można łączyć z wieloma innymi dziedzinami zainteresowań. W zbiorach często widać zamiłowanie kolekcjonera do historii, geografii, czy sztuki. W kolekcjonowaniu numizmatów znajdą coś dla siebie także pasjonaci astronomii. Dużą popularnością cieszyła się moneta z Układem Słonecznym. Najnowszą gratką dla miłośników kosmosu jest srebrna moneta z wielobarwnym odzwierciedleniem Drogi Mlecznej.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Droga Mleczna to Galaktyka, w której mieści się nasz Układ Słoneczny. Według najnowszych szacunków naukowców znajduje się w niej około 400 miliardów gwiazd. Jej średnica wynosi około 100 tysięcy lat świetlnych, a grubość około 1000 lat świetlnych. Choć są to wartości, które ciężko jest sobie wyobrazić przeciętnemu człowiekowi, to naukowcy dzięki prowadzonym od lat badaniom i obserwacjom coraz lepiej poznają tę skomplikowaną strukturę. Dużą rolę w badaniach pełnią teleskopy używane przez agencje kosmiczne. Zdjęcia wykonane przez nie dają możliwość zobaczenia odległych zakamarków kosmosu ze szczegółami, których nie wyłapałoby ludzkie oko. Efekty pracy teleskopów zostały wykorzystane także przez twórców numizmatu.

Wielobarwne odzwierciedlenie Drogi Mlecznej widoczne na awersie monety to kombinacja fotografii wykonanych aż przez trzy teleskopy NASA – teleskop Hubble’a, Chandra i Spitzer. Każdy z nich obserwuje kosmos z innego miejsca i z wykorzystaniem innego rodzaju fal, dlatego połączenie wykonanych przez nie pomiarów jest w stanie odzwierciedlić Galaktykę z zachowaniem największej możliwej szczegółowości. Przeniesienie tych zdjęć na powierzchnię numizmatu stanowiło nie lada wyzwanie dla jego projektantów. Najpierw wykonano barwną aplikację przedstawiającą Drogę Mleczną, a następnie położono ją bezpośrednio na srebrnej powierzchni numizmatu. Dzięki temu zabiegowi udało się uzyskać metaliczny efekt.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Monetę w nietypowym kształcie sztabki o wymiarach 66 x 32 mm wybito w czystym srebrze próby 999/1000. Na awersie widnieje wizerunek Elżbiety II z profilu. Do numizmatu dołączone jest eleganckie pudełko kolekcjonerskie oraz Certyfikat Autentyczności. O wyjątkowości monety dodatkowo świadczy jej ścisła limitacja – wyemitowano zaledwie 2000 egzemplarzy.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt