Historia kanadyjskiego centa upamiętniona limitowaną srebrną emisją

4 maja 2012 roku w Kanadzie zaprzestano bicia monet o najniższym nominale. Emitowanie jednocentówek zostało uznane za nieopłacalne, ponieważ koszty produkcji, transportu i magazynowania przewyższały ich wartość nominalną. Choć z ekonomicznego punktu widzenia używanie jednocentówek przestało mieć sens, to wielu Kanadyjczyków do dziś ma ogromny sentyment do tych numizmatów. Z tego powodu Kanadyjska Mennica Królewska zdecydowała się na wyjątkową emisję upamiętniającą ponad stuletnią historię monet jednocentowych.

Po raz pierwszy kanadyjskiego centa wybito w 1908 roku. Od tamtej pory wygląd monety ulegał licznym przeobrażeniom. Zmieniała się osoba brytyjskiego władcy, którego wizerunek umieszczano na numizmacie, a nawet wielkość samej monety. W 1920 roku zredukowano średnicę tego nominału z 25,5 mm do 19,05 mm. Zmiany te zostały odzwierciedlone także we współczesnej emisji Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej. Projektaci zestawu wybrali najciekawsze projekty jednocentówek z lat 1908 – 2012 i przedstawili je z wiernym zachowaniem szczegółów.

Skarbnica Narodowa

Monety zostały wybite w czystym srebrze i selektywnie platerowane różowym złotem. Barwa ta nawiązuje do miedzi – metalu, z którego oryginalnie produkowano centówki. Dwie monety z zestawu, które stanowią odzwierciedlenie najstarszych emisji, są większe i cięższe – dlatego każdą z nich wybito w aż dwóch uncjach srebra. Pierwsza z nich na awersie prezentuje popiersie króla Edwarda VII z inskrypcją DEI GRATIA REX IMPERATOR (Z bożej łaski król i cesarz). Druga moneta dwuuncjowa przedstawia natomiast portret Jerzego V z napisem REX ET IND: IMP: (Król i cesarz Indii).

Z kolei monety jednouncjowe upamiętniają najważniejsze emisje z lat: 1920, 1967 i 1982. Na pierwszej z nich widnieje postać Jerzego V z inskrypcją DEI GRA: REX ETIND: IMP: (Z bożej łaski król i cesarz Indii). Jej rewers przedstawia dwa liście klonu po obu stronach nominału. Kolejne monety zdobi wizerunek królowej Elżbiety II z napisem D.G.REGINA (Z bożej łaski królowa). Rewers pierwszej z nich przedstawia słynny motyw gołębia skalnego autorstwa Alexa Colvilla, drugiej – gałązkę klonową. Ostatnia z jednocentówek posiada oryginalny dwunastoboczny kształt – identyczny jak emisja z 1982 roku.

Kolekcja pięciu monet objęta jest ścisłą limitacją. Kanadyjska Mennica Królewska wyemitowała jedynie 3000 zestawów. W Kanadzie cały nakład został już wyprzedany, dlatego polscy kolekcjonerzy mają szansę wzbogacić swoje zbiory o prawdziwy numizmatyczny rarytas. Wyjątkowości tej serii dodaje fakt, że współczesne emisje z wizerunkami historycznych władców są prawdziwą rzadkością. Do każdego zestawu dołączona jest elegancka kasetka kolekcjonerska oraz Certyfikat Autentyczności.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt