HISTORYCZNY ZNACZEK PENNY BLACK NA MONETACH

1. maja obchodziliśmy 175. rocznicę wydania przez Brytyjską Pocztę Królewską pierwszego na świecie znaczka pocztowego. To historyczne wydarzenie zostało uhonorowane przez Skarbnicę Narodową, która do swojej oferty dołączyła właśnie serię trzech monet z prototypowym znaczkiem. One Penny Black, czyli Czarna Jednopensówka, bo o niej mowa, będzie teraz w zasięgu każdego numizmatyka czy filatelisty, który chce nim wzbogacić swoją kolekcję.


Inicjatorem wykorzystania znaczków, jako sposobu opłacania przez nadawcę przesyłek pocztowych, był angielski nauczyciel Rowland Hill. Był on również odpowiedzialny za  projekt znaczka z portretem monarchini. Żeby uniknąć ewentualnych fałszerstw, Brytyjska Poczta Królewska wprowadziła na papierze do jego produkcji znak wodny w kształcie korony oraz trudne do sfałszowania ornamenty. Projekt pierwszego znaczka z podobizną królowej Wiktorii pozostał w obiegu przez kolejne 40 lat, a znaczki pocztowe spotkały się z życzliwym przyjęciem. Niebawem inne kraje poszły za przykładem poczty brytyjskiej. Prototyp najstarszego znaczka pocztowego z maja 1840 roku znajduje się obecnie w Królewskiej Kolekcji, przechowywanej w Pałacu Buckingham.

Numizmaty z serii Penny Black zostały wybite w najwyższej jakości menniczej przez rodzimą mennicę znaczków Penny Black, czyli brytyjską Pobjoy. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, będących ścisłą tajemnicą mennicy, uzyskano na nich delikatną, ciemno perłową barwę – tzw. efekt czarnej perły, nadający monetom niesztampowego wyglądu i tajemniczego blasku. Unikatowe monety zostały wyemitowane w trzech wariantach.

Pierwsza z monet została wybita w czystym złocie najwyższej próby 999/1000. Jej rewers ukazuje motyw pierwszego znaczka świata „Czarnej Jednopensówki”, wraz z wizerunkiem młodej królowej Wiktorii. W otoku umieszczono napis „175. rocznica Penny Black” oraz nominał monety – 1 korona. Awers wskazuje emitenta oryginału – Wyspę Man, rok jej emisji – 2015, a także wizerunek obecnie panującej monarchini Elżbiety II. Waga numizmatu to bagatela 31,1 gram. Na zdumiewający wygląd monety rzutuje także jej średnica, która wynosi przeszło 38 mm. Dodatkowym atutem jest fakt, że zaledwie 999 osób na świecie będzie mogło poszczycić się posiadaniem tego pięknego numizmatu.

Druga moneta została wykonana ze srebra wysokiej próby 925/1000. Jej wygląd praktycznie niczym nie odbiega od pierwszej wersji numizmatu. Z kolei jej limitacja została zwiększona do 10 000 sztuk. Trzecim okazem w kolekcji jest złota moneta o nominale 1/5 korony.  Z praktycznych informacji warto dodać, że jej waga opiewa na 6,22 g, z kolei  średnica to 22 mm.  Podobnie jak w przypadku pozostałych dwóch monet, tu również limitacja została ściśle określona i wynosi tylko 2 000 sztuk na świecie.

Wszystkie monety eksponowane są w eleganckim pudełku. Dołączony do nich jest także Oryginalny Certyfikat Autentyczności słynnej brytyjskiej mennicy Pobjoy. Poprzednia emisja Penny Black z 1990 roku została obsypana nagrodami, zyskując tym samym tytuł monety roku oraz zdobywając wyróżnienie w kategorii innowacyjność mennicza (Pearl Black) – Coin Of The Year for Best Overall Coin oraz 1990 COTY for Most Innovative .