Jak chronić numizmaty przed uszkodzeniami?
Wartość numizmatów – zarówno ta nominalna, jak i kolekcjonerska – jest uzależniona bezpośrednio od ich stanu zachowania. Jeżeli więc zbierasz złote monety czy srebrne medale, koniecznie zadbaj o to, aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniami. Dowiedz się, co zagraża Twoim artefaktom i jak w prosty sposób uchronić je przed zniszczeniem.
Jakie uszkodzenia zagrażają numizmatom?
Numizmaty w większości przypadków są wykonane z metali szlachetnych, takich jak złoto czy srebro, ale także ze stopów miedzi oraz innych metali. Dlatego co do zasady są dość wytrzymałe – trudno je połamać czy ukruszyć. Jednak zachowanie ich w idealnym stanie wcale nie jest tak proste, jak się wydaje.
Jeśli nie wierzysz, sięgnij do swojego portfela i przyjrzyj się monetom obiegowym, które się w nim znajdują. Część z nich jest zapewne pokryta zanieczyszczeniami, a inne są porysowane, a nawet lekko zdeformowane. To oczywiście efekt ich użytkowania, a przede wszystkim częstego dotykania oraz tego, że ocierają się o siebie oraz o inne przedmioty.
Chociaż monety kolekcjonerskie nie są użytkowane tak intensywnie, nadal zagrażają im uszkodzenia mechaniczne oraz środowiskowe. Nawet najdrobniejsze ryski wpływają na ich wartość kolekcjonerską. Aby zachowały najbardziej pożądany, menniczy stan zużycia, nie może być na nich nawet najmniejszego zarysowania. Równie problematyczne są zanieczyszczenia, np. pokrycie się numizmatu pleśnią lub innym niezdrowym nalotem. W tym miejscu trzeba jednak postawić gwiazdkę – naturalna patyna, która pojawia się np. na srebrnych monetach nie jest uchybieniem. Wręcz przeciwnie – to najlepszy dowód na oryginalność numizmatu, który może podnieść jego wartość kolekcjonerską.
Jak obchodzić się z numizmatami, aby ich nie uszkodzić?
Jeśli masz kolekcję numizmatów, koniecznie zadbaj o ich właściwe zabezpieczenie. Powinny być one chronione przed:
- kurzem, pyłem i innymi zanieczyszczeniami w otoczeniu,
- wilgocią – może doprowadzić do powstania niezdrowego, niszczącego nalotu.
Istotne jest zarówno miejsce ich przechowywania, jak i sposób czyszczenia. Pamiętaj: jeżeli chcesz oczyścić monety, np. z brudu, musisz do tego podejść z ogromną ostrożnością. W większości przypadków wystarczy Ci ciepła woda z kroplą domowego detergentu oraz delikatna ściereczka z mikrofibry. Uwaga! Nie należy nią pocierać numizmatów, a jedynie delikatnie odcisnąć nadmiar wody.
W przypadku poważniejszych zabrudzeń można zastosować specjalistyczne płyny, np. roztwór amoniaku, chociaż może to być ryzykowne – zwłaszcza, jeśli nie masz pewności co do składu chemicznego monety. Dlatego w przypadku poważniejszych zabrudzeń warto skonsultować się z ekspertem.
Gdzie przechowywać numizmaty?
Kiedy numizmaty są już pozbawione zanieczyszczeń, trzeba je jeszcze gdzieś przechować. Nie należy wykorzystywać do tego przypadkowych akcesoriów, tylko te przeznaczone do prowadzenia zbiorów numizmatycznych. Oto, co możesz wykorzystać.
- Kapsuły i kapsle – są przeznaczone do bezpiecznego przechowywania pojedynczych numizmatów.
- Szkatułki i pudełka kolekcjonerskie – bardzo eleganckie, idealne do przechowywania niewielkich kolekcji. Niektóre z nich mają np. szybę na wieku, która umożliwia zajrzenie do środka bez naruszania środowiska panującego w opakowaniu.
- Woreczki strunowe – sprawdzą się np. do tymczasowego zabezpieczenia nowych numizmatów w kolekcji lub do przechowywania kapsuł i kapsli.
- Klasery – są odpowiednie do przechowywania większych zbiorów, które będą często przeglądane.
- Ramki kolekcjonerskie – są idealne, jeśli chcesz bezpiecznie wyeksponować najciekawsze numizmaty w swoich zbiorach.
Odpowiednie akcesoria do przechowywania numizmatów możesz znaleźć w zasobach Skarbnicy Narodowej. Zapoznaj się z nimi i wybierz właściwe do zabezpieczenia własnych zbiorów!