Jak wygląda proces drukowania pieniędzy?

Środki płatnicze przyjmują dwie podstawowe formy: monet oraz banknotów. Czy wiesz, w jaki sposób powstają te drugie? Proces ten jest bardzo ciekawy, dlatego warto przyjrzeć mu się bliżej. Dowiedz się więcej na temat sposobów drukowania banknotów dawniej i dzisiaj oraz o tym, jak ich emisja jest uregulowana prawnie.

Kto może drukować pieniądze?

Gdyby każdy mógł drukować pieniądze, ich wartość byłaby znikoma. Tymczasem są one środkiem płatniczym, dlatego proces ich produkcji jest obwarowany przepisami prawa i przeprowadzany w bezpiecznych warunkach.

Warto wiedzieć, że jedynym emitentem banknotów w naszym kraju jest Narodowy Bank Polski. Decyzja o dodrukowaniu nowej partii nie jest dziełem przypadku, a efektem skrupulatnie prowadzonych kalkulacji – ilość wyprodukowanych pieniędzy musi być zgodna z zapisami na rachunkach bankowych. Banknoty są dostarczane do banków komercyjnych dopiero, gdy zgłoszą one takie zapotrzebowanie. Wówczas stan ich kont jest pomniejszany o sumę fizycznie dostarczoną w gotówce.

Jak drukuje się banknoty?

Jak drukuje się obecnie banknoty? W największym skrócie: tak, aby ich podrobienie było niemożliwe. Dlatego technologie ich produkcji nieustannie się rozwijają. Obecnie stosowane są przede wszystkim:

  • druk offsetowy – przy wykorzystaniu tej techniki zadrukowuje się jednocześnie całe arkusze banknotów, dwustronnie. Stosuje się wyłącznie druk liniowy oraz farby spotowe;
  • druk typograficzny – nazywany również hot-stampingiem, w tej technologii transferowane są m.in. hologramy,
  • druk sitowy – to technologia wykorzystywana do umieszczania na banknotach trójwymiarowych elementów,
  • wklęsłodruk – farbę przenosi się na papier bezpośrednio ze specjalnie wygrawerowanej płytki z niklu, a uzyskany wklęsły wzór jest pokrywany farbą. Ponieważ warstwa farby jest gruba, banknoty po zastosowaniu tej techniki schną nawet przez dobę przed dalszą obróbką,
  • druk typograficzny – w tej technologii na banknotach umieszcza się numery seryjne.

Co ważne, podczas drukowania banknotów stosuje się wiele technik drukarskich. To konieczne zarówno z uwagi na estetykę gotowego produktu, jak i – co najważniejsze – zabezpieczenie ich przed fałszerstwem.

Drukowanie banknotów w przeszłości

Pierwsze banknoty pojawiły się już w IX w n.e. w Chinach, a do Europy dotarły w XVII wieku – początkowo w Szwecji. Warto wiedzieć, że jeszcze do II połowy XX wieku banknoty funkcjonowały na zasadzie „weksli”, a ich posiadacz miał prawo do wymiany każdego z nich na określoną ilość złota z zasobów emitenta. Obecnie w ekonomii odeszło się już od tego modelu, a ostatnią walutą, którą dało się zamienić na złoto, był dolar amerykański – trwało to aż do lat 70-tych ubiegłego stulecia. Zmianie uległy również techniki druku oraz sam wygląd banknotów. Jednak tym sprzed wieków również nie można odmówić intrygującego designu – podobnie jak monety, kryją w sobie wyjątkową symbolikę. Dobry przykład to cesarski banknot Franciszka Józefa I, który zapisał się w historii jako ten, którego nominał określono w największej liczbie języków. Było ich dokładnie osiem: niemiecki, węgierski, polski, słoweński, serbski, chorwacki, czeski i słowacki – co wynikało z tego, jakie terytoria obejmowało Cesarstwo Austro-Węgierskie. Dlatego to właśnie 10 koron Franciszka Józefa I jest jednym z nominałów, które chcą mieć w swojej kolekcji pasjonaci świata numizmatyki. Znajdziesz ten banknot np. w kolekcji Wiek Złota Skarbnicy Narodowej, wraz z oryginalną złotą monetą z tego samego okresu historycznego.

Zobacz również: https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety