Joanna d’Arc upamiętniona w złocie

Nikt nie spodziewał się, że niepozorna córka rolnika ze wschodniego pogranicza odmieni losy Francji. Obecnie Joanna d’Arc należy do grona dziewięciorga pomocniczych patronów Francji. Największą z przypisywanych jej zasług jest przekształcenie ciągnącego się od dekad dynastycznego konfliktu o sukcesję w ognisty zryw narodowy, który tchnął nowe życie w galijskie społeczeństwo. Patronce Francji została poświęcona wyjątkowa złota moneta, dostępna dla polskich kolekcjonerów w Skarbnicy Narodowej.

Moneta została wybita przez Mennicę Francuską w czystym złocie próby 999/1000. Jej rewers przedstawia wizerunek Joanny d’Arc z profilu. Awers z kolei zdobi jej sylwetka ukazana na koniu, rok emisji – 2016 oraz wartość nominalna monety – 200 euro. Stylizacja egzemplarza, w szczególności jego wykończenie i kształt, nawiązują do czasów, kiedy monety wybijano młotkiem.

Skarbnica-Narodowa-Joanna-d'Arc

W pamięci Francuzów Joanna d’Arc zapisała się jako narodowa bohaterka. Uznaje się, że kierował nią głos Boga, który nakazał jej walczyć z Anglikami i doprowadzić do koronacji Karola VII Walezjusza. Pojmana przez wrogów, została oskarżona przez posłusznych Anglikom biskupów o herezję i skazana na śmierć przez spalenie na stosie w Rouen 30 maja 1431 r.

W maju 1920 roku papież Benedykt XV uznał jej śmierć za męczeństwo i wpisał Francuzkę w poczet świętych. Wiele lat później, w 2011 r. Benedykt XVI powiedział o niej: „Umierała, patrząc na ukrzyżowanego Jezusa”.

Skarbnica-Narodowa-Joanna-d'Arc

Moneta poświęcona Joannie d’Arc umieszczona jest w oryginalnym pudełku z logo Mennicy Francuskiej. Został do niej dołączony Certyfikat Autentyczności. Co istotne, na świecie dostępnych jest zaledwie 500 egzemplarzy.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt