Kilogramowa hiszpańska moneta upamiętniająca dzieje dolara

Dolar to wiodąca i najbardziej rozpowszechniona waluta na świecie. Ze względu na wysoką wartość nie tylko nominalną, lecz także symboliczną, dolar był przedmiotem wielu emisji kolekcjonerskich. Jednak tegoroczna emisja Hiszpańskiej Mennicy Królewskiej jest jedyna w swoim rodzaju. Upamiętniono nią historię dziejów dolara na srebrnej monecie o masie aż jednego kilograma! Polscy kolekcjonerzy znajdą tę wyjątkową emisję w Skarbnicy Narodowej.

Dzieje hiszpańskiego dolara

Choć dolar jest oficjalną walutą Stanów Zjednoczonych od 1785 roku, monety o tej nazwie istniały już wcześniej. Na przełomie XV i XVI wieku w Europie wzrosło zapotrzebowanie na walutę, która mogłaby pełnić funkcję pieniądza światowego. W tym samym czasie w Czechach odkryto bogate złoża srebra, które stało się surowcem do bicia zupełnie nowych monet. Umieszczano na nich nazwę mennicy w języku niemieckim: Jachimstaler Münze. Skrócona nazwa monety powstała z końcówki „taler”. W różnych krajach nazwa ta przybierała inne formy – przykładowo w Polsce nazywano ją talarem, a w Hiszpanii dollaro.

Skarbnica Narodowa

 

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Wraz z ekspansją terenów obu Ameryk, Hiszpanie zaczęli przenosić tam część swojej działalności menniczej. Wówczas wybijane tam monety dollaro stały się głównym środkiem płatniczym na obu kontynentach amerykańskich. Oznaczano je symbolem 8, który odzwierciedlał ich wartość – 8 reali hiszpańskich. To właśnie z przekształceń ósemki wyewoluował dzisiejszy symbol dolara – $.

Kilogram czystego srebra

Emisja Hiszpańskiej Mennicy Królewskiej w wyjątkowy sposób przedstawia historię najpopularniejszej waluty. Uwieczniono ją bowiem na srebrnej monecie o masie aż jednego kilograma i nominale aż 300 euro. To pierwsza taka emisja w wielowiekowej historii hiszpańskiego mennictwa. Na numizmacie ukazano wizerunek pierwszego srebrnego dolara oraz sześciu innych słynnych monet handlowych. Ze względu na wysoką jakość bicia, twórcom udało się odzwierciedlić wszystkie monety z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów. Dodatkową wartość kolekcjonerską nadaje ścisła limitacja hiszpańskiego numizmatu – Mennica wyemitowała jedynie 1000 egzemplarzy tej srebrnej monety. Uzupełnieniem monety jest jej ekskluzywna oprawa – do każdej sztuki dołączone jest pudełko kolekcjonerskie z logo emitenta oraz Certyfikat Autentyczności.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt