Koala na oficjalnej złotej monecie

Wśród australijskich torbaczy prym wiedzie nie tylko kangur, równie popularnym gatunkiem jest koala. Ten osobnik charakteryzuje się szczególnym gustem kulinarnym – odżywia się liśćmi eukaliptusa, jednak smakują mu tylko niektóre gatunki tej rośliny. To niezwykle wybredne, ale i urocze stworzenie zostało przedstawione na złotej monecie, dostępnej w Skarbnicy Narodowej.

To nie koniec ciekawostek na temat koali – drobnych rozmiarów zwierzę potrafi zjeść nawet kilogram pożywienia w ciągu dnia. Jest jednym z niewielu zwierząt, które w ogóle nie piją wody. Pobiera ją wraz z substancjami mineralnymi z soczystych liści eukaliptusa. Koala jest samotnikiem, chociaż sporadycznie zdarzają się małe stada składające się z kilku zwierząt.

Moneta Koala Skarbnica Narodowa
Moneta Koala Skarbnica Narodowa

Koala zyskał międzynarodowy rozgłos, gdy okazało się, że jest zagrożony wyginięciem. Stała wycinka lasów eukaliptusowych oraz popularne polowania dla futra, znacząco zmniejszyły populację zwierzęcia. Od 1927 roku gatunek pozostaje pod ścisłą ochroną.
Motyw rewersu przedstawia oczywiście koalę. Z kolei awers monety, zaprojektowany przez Iana Rank-Broadleya, ukazuje brytyjską królową Elżbietę II. Wynika to z faktu, że Australia należy do Wspólnoty Narodów – Commonwealth of Nations, zinstytucjonalizowanej formy współpracy państw dawnego imperium brytyjskiego. Australia uzyskała pewien stopień niezależności i status dominium brytyjskiego w 1901 r., jednak dopiero w 1986 r. uchwaliła własną konstytucję. Nadal jednak uznaje królową brytyjską jako władcę. Stąd, mimo niezależnej polityki monetarnej, jej wizerunek widoczny jest na monetach tego państwa.
Światowa limitacja złotej monety „Koala” to zaledwie 150 sztuk.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color

1436967784_google_circle_color

1436967776_twitter_circle_color

1443625035_Pinterstt