LEGENDARNE ZŁOTE MONETY ŚWIATA W JEDNEJ KOLEKCJI

Cudem ocalona od przetopienia dwudziestodolarówka Double Eagle z 1933 r., pierwsza złota moneta USA wybita jeszcze przed powstaniem amerykańskiej mennicy – tzw. Dublon Brashera, studukatówka Zygmunta III Wazy z 1621 r. czyli  najcenniejsza polska moneta i wiele innych niesamowitych okazów znajdzie się w kolekcji replik legendarnych złotych monet świata. Seria wybita została w słynącej ze swej jakości Mennicy Berlińskiej i dostępna jest już w ofercie Skarbnicy Narodowej.

„Legendarne złote monety świata” otwiera biały kruk amerykańskiej i światowej numizmatyki – złota dwudziestodolarówka z 1933 r. Double Eagle. To najdroższa złota moneta świata, która swoją niesamowitą historią uwiodła wielu kolekcjonerów – m.in. egipskiego króla. Zaraz po wybiciu, nim jeszcze seria monet Double Eagle trafiła do obiegu – już została skazana na zniszczenie. Prezydent Franklin D. Roosevelt, w czasach Wielkiego Kryzysu w latach 30-tych ubiegłego stulecia chcąc powstrzymać kryzys ogłosił, że złote monety przestają być prawnym środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych.  Niemal wszystkie monety zostały przetopione, a tylko kilka egzemplarzy Double Eagle zostało potajemnie wyniesionych z mennicy. Przez kolejne lata rząd amerykański niestrudzenie tropił wszystkie okazy tych dwudziestodolarówek, które na czarnym rynku przechodziły z rąk do rąk kolekcjonerów. Jedna z monet była szczególnie nieuchwytna, wytropioną ją dopiero w 1996 r. Decyzją amerykańskiego rządu, uniknęła zniszczenia i przekazana została do sprzedaży na aukcji. 30 lipca 2002 roku ten egzemplarz  Double Eagle z 1933 roku, został zlicytowany w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby’s za kwotę wynoszącą 7 590 000 USD.

Double Eagle replika Skarbnica NarodowaSkarbnica Narodowa Double Eagle

Cała kolekcja gromadzi 12 najcenniejszych, najrzadszych i najdroższych replik złotych monet świata. Wszystkie zostały wybite w złocie (Ag 585/1000) z zachowaniem najwyższej jakości menniczej tzw. „stemplem lustrzanym”. Limitacja serii to jedynie 1000 egzemplarzy, co podkreśla jej unikatowy charakter. Z każdą repliką przesyłany jest Certyfikat Autentyczności – potwierdzający ich autentyczność. Częścią kolekcji jest także eleganckie, lakierowane pudełko przeznaczone do przechowywania legendarnych monet. Każda replika ma w nim własne miejsce z opisem, zdjęciem, datą emisji oraz aktualną wartością rynkową.  Dodatkowo każda emisja dostarczana będzie w specjalnie zaprojektowanej kapsule, dopasowanej idealnie do miejsca w pudełku. Z kolei na zakończenie serii wysyłane jest indywidualnie numerowane, Imienne Świadectwo Własności kolekcji.

Składając zamówienie na pierwszą w kolekcji złotą „Double Eagle” z 1933 roku każdy kolekcjoner otrzyma atrakcyjny upominek. Jest nim platerowana 24-karatowym złotem replika najdroższej monety świata – historycznego „Flowing Hair Liberty Dollar” z 1794 roku. Wartość rynkowa jaką osiągnęła ta moneta to aż 10 mln dolarów!

Replika Flowing Hair Skarbnica Narodowa

****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color

1436967784_google_circle_color

1436967776_twitter_circle_color

1443625035_Pinterstt