LIŚĆ KLONOWY W CZYSTYM SREBRZE

Kanada powszechnie kojarzy się z liściem klonowym. Jednak na fladze narodowej symbol ten znajduje się stosunkowo od niedawna. Właśnie obchodzona jest 50. rocznica ustanowienia flagi z owym symbolem. Z tej okazji została wyemitowana wyjątkowa kolekcja srebrnych monet z liściem klonowym na rewersie. Unikatowe zestawy pięciu monet są częścią serii „Liść klonowy 2015”.


Monety zostały wyemitowane dla upamiętnienia półwiecza, które minęło od oficjalnego zaprezentowania flagi Kanady na Parliament Hill w Ottawie. Zostały wybite w czystym srebrze próby 999/1000, w najwyższej jakości menniczej. Ich rewersy przedstawiają liść klonowy, symbol Kanady. Na jednej z pięciu monet został on pokryty czerwoną emalią, co stanowi nawiązanie do kolorystyki omawianej flagi. Z kolei na awersach widnieje wizerunek brytyjskiej królowej Elżbiety II. Światowa limitacja tego wyjątkowego zestawu to zaledwie 9999 sztuk, a jego emitentem jest Kanadyjska Mennica Królewska, której produkty cieszą się niesłabnącym uznaniem wśród kolekcjonerów. Do przechowywania i prezentacji przeznaczona jest specjalnie przygotowana, oryginalna szkatuła.

Warta opisania jest historia kanadyjskiej flagi. Zyskując w 1931 roku niepodległość od Zjednoczonego Królestwa, Kanada zdecydowała się nadal używać brytyjskiej flagi, zwanej Union Jackiem. Owo symboliczne podtrzymanie kolonialnych więzów spotkało się z oporem ruchów liberalnych, dążących do pokreślenia niezależności już od czasu powstania kanadyjskiego rządu w 1867 roku. Spór ten przez blisko stulecie dzielił zwolenników tradycji angielskiej, francuskiej i kanadyjskiej.

Potrzeba identyfikacji narodowej sięgała znacznie głębiej. Odczuwali ją już jedni z pierwszych Europejczyków w tym rejonie: francuscy osadnicy znad Rzeki Św. Wawrzyńca. Na początku XVIII wieku za swój znak obrali liść klonowy, albowiem drzewo to – niezbyt rozpowszechnione w Europie, choć częste na całej półkuli północnej (wyróżnia się ponad 120 gatunków) – stanowiło główny, obok brzozy, element tamtejszych lasów. Do 1901 roku zdobił też wszystkie kanadyjskie monety.

Pod koniec lat 50. czołowym orędownikiem ustanowienia nowej flagi został Lester B. Pearson z Partii Liberalnej, który w kampanii wyborczej w 1963 roku obiecał wprowadzenie jej w ciągu dwóch lat. W sześć tygodni obywatele złożyli przed komisją 3541 propozycji. Aż 2136 z nich zawierało liść klonowy. Autorem zwycięskiego projektu był historyk George Stanley. Jego propozycja, inspirowana sztandarem Królewskiego Kolegium Wojskowego Kanady, składała się z pojedynczego klonowego liścia na białym polu, obrzeżonym pionowymi, czerwonymi pasami. Nowy sztandar zaprezentowano po raz pierwszy 15. lutego 1965 roku, a ten dzień stał się później nieformalnym świętem narodowym.