Matka Boska Fatimska w czystym srebrze
W tym roku Kościół katolicki obchodzi wyjątkową rocznicę. Sto lat temu – między 13 maja a 13 października 1917 roku – grupie dzieci z portugalskiej Fatimy ukazywała się Matka Boska i przekazywała im tajemnice wiary. Nawoływała je do nawrócenia, pokuty i ofiarowania się Niepokalanemu Sercu Maryi. Na ostatnie z tych spotkań przybył tłum ludzi, według niektórych podań mogło być ich nawet ponad 100 tysięcy! Do dziś wielu wierzących gorliwie modli się do Matki Boskiej Fatimskiej, odbywając pielgrzymki do tamtejszego Sanktuarium. Z okazji setnej rocznicy tych wydarzeń w Skarbnicy Narodowej znajduje się oficjalna srebrna moneta z Matką Boską Fatimską.
13 maja 1917 roku troje dzieci: dziesięcioletnia Łucja de Jesus dos Santos, jej dziewięcioletni kuzyn Franciszek Marto oraz jego siedmioletnia siostra Hiacynta, przebywało w miejscowości Aljustrel w parafii fatimskiej. Kiedy bawili się na Cova da Iria – małym skrawku ziemi należącym do rodziców Łucji – na krzewie ukazała im się Matka Boska. Wówczas najstarsza z dziewczynek usłyszała od Maryi tajemnice wiary. To właśnie świadectwo tego wydarzenia spisane później przez Łucję dało podstawę do uznania objawień przez Kościół katolicki. Matka Boska wzywała dzieci do odmawiania różańca, gorliwej modlitwy za pokój oraz nawrócenie grzeszników.
Franciszek i Hiacynta zmarli niedługo po objawieniach, natomiast Łucja wstąpiła do zakonu karmelitanek i w późniejszych latach spisała relacje z wydarzeń fatimskich. Zawierają one deskrypcję trzech tajemnic przekazanych jej przez Matkę Boską. Pierwsza z nich opisuje przerażającą wizję piekła, do którego idą dusze grzeszników. Druga tajemnica przewidywała katastrofy, nieszczęścia i prześladowania Kościoła katolickiego. Ostatnia prorokowała męczeństwo chrześcijan i papieży. Wielu wierzących łączy ostatnią tajemnicę z zamachem na Jana Pawła II w maju 1981 roku.
Kiedy świadectwo Łucji trafiło do Watykanu, papież Pius XII zapoznał się z nim, po czym przekazał je do archiwów, gdzie było strzeżone razem z innymi tajemnicami watykańskimi. Podobnie postąpił papież Jan XXIII. Jan Paweł II nie zapoznał się z treścią orędzia tuż po objęciu Stolicy Piotrowej. Zrobił to dopiero w 1981 roku, po zamachu na Placu św. Piotra. Rok po tym wydarzeniu udał się w pielgrzymkę dziękczynną do Fatimy, gdzie spotkał się z Łucją dos Santos, złożył zakrwawione szaty u stóp Matki Boskiej Fatimskiej, a w Jej koronie umieścił kulę z zamachu. Treść trzeciej tajemnicy fatimskiej ujawnił publicznie dopiero 26 czerwca 2000 roku. Od tamtej pory wielu katolików jest przekonanych, że proroctwo Łucji dotyczyło zamachu na Jana Pawła II.
Moneta „Matka Boża Fatimska” stanowi upamiętnienie niezwykłych wydarzeń z Fatimy. Została wybita w 50 gramach czystego srebra i selektywnie platerowana złotem. Scena objawień została przedstawiona na rewersie w postaci wielobarwnego obrazu, wykonanego techniką tampondruku. Awers przedstawia portret królowej Elżbiety II. Do numizmatu dołączona jest elegancka drewniana szkatuła ozdobiona motywem maryjnym. Na całym świecie wyemitowano jedynie 1000 egzemplarzy tej wyjątkowej monety.
*****
Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej: