Moneta warta 7,6 mln dolarów przyjeżdża z wizytą do Warszawy

Double Eagle
„National Museum of American History, Smithsonian Institution, Washington, D.C."
Double Eagle 1933 – moneta warta 7,6 miliona dolarów – najdroższa złota moneta świata kiedykolwiek sprzedana na aukcji, przyjeżdża do Polski! Wystawa odbędzie się w warszawskim oddziale Muzeum Narodowego w Królikarni, 16-17 marca 2012 r.

W 1933 r. wybito prawie pół miliona monet Double Eagle. Do czasów współczesnych zachowało się tylko 13 sztuk. Cała reszta została przetopiona jeszcze przed wprowadzeniem do obiegu. W formie złotych sztabek umieszczono je w skarbcu Fort Knox – wszystko po to aby Stany Zjednoczony mogły podźwignąć się z Wielkiego Kryzysu. Teraz tą unikalną monetę będzie można po raz pierwszy w historii zobaczyć w Polsce.

Moneta, którą przyjedzie na wystawę, to jeden z dwóch egzemplarzy, przekazanych w 1933 r. w ręce Smithsonian Institution jako historyczne dziedzictwo USA. Po raz pierwszy w historii, Instytut Smithsonian umożliwia zorganizowanie w Europie wystawy tej cennej monety.

„Najdroższa złota moneta świata – legendarny Double Eagle i jego historia”, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni – oddział Muzeum Narodowego w Warszawie,
ul. Puławska 113a. Wystawa czynna dla zwiedzających: 16 III w godz. 14:00-18:00, 17 III w godz. 10:00-18:00; Więcej informacji na www.double-eagle.pl