Monety XX-lecia międzywojennego – jakie były?

W latach 1923-1939 w Polsce wybito wiele monet zarówno obiegowych, jak i pamiątkowych oraz kolekcjonerskich. Jak w każdym okresie numizmaty nawiązywały do aktualnych wydarzeń, postaci historycznych oraz wyjątkowych okazji. Wśród nich znajdziemy złote i srebrne monety, a także te wykonane z brązu czy niklu. Jakie były numizmaty z XX-lecia międzywojennego?

Złote monety i srebrne medale z okresu między I a II wojną światową zdobią klasery kolekcjonerów zabytków z tego okresu. W kolekcji znajdziemy monety obiegowe oraz monety kolekcjonerskie, pamiątkowe, próbne, a także prywatne monety Walerego Cyryla Amrogowicza. Jak wyglądały monety okresu międzywojennego?

 

Monety obiegowe

Polska numizmatyka może pochwalić się bardzo efektowną kolekcją, z pewnością należą do niej okazy z lat 1923-1939. To nie tylko monety, ale także m. in. złote medale. Wśród monet obiegowych znajdziemy zarówno emisje wykonane ze srebra, złota, brązu czy niklu. Przewagę stanowią te wykonane ze srebra.  Nominały 10, 20 i 50 groszy ozdobione są wieńcem, a nominały złotego posiadają znacznie większą wartość estetyczną w postaci wizerunku osób czy charakterystycznych symboli. Rzadko występujące monety to wybite w 1923 roku 1 grosz i 5 groszy. Pierwszy wykonany z mosiądzu, drugi z niklu. Równie rzadkim egzemplarzem są pięciozłotówki wybite w srebrze: pierwsza z wizerunkiem bogini zwycięstwa – Nike, druga ze sztandarem wybita w 1930 roku na 100. Rocznicę Powstania Listopadowego. Moneta Nike została wyprodukowana w bardzo dużym nakładzie – 3,1 miliona egzemplarzy, z czego większość została zniszczona. Sztandar zapewne w niewielkim nakładzie, ale metodą głębokiego stempla. Jeśli chodzi o nominały od 1 zł do 20 zł to spotkamy na nich podobizny Józefa Piłsudskiego,  Jana III Sobieskiego oraz Romualda Traugutta. Z innych motywów występują: żaglowiec, żniwiarka oraz Polonia – symbol walki o niepodległość. Na kilku złotych monetach o nominałach 10 zł i 20 zł widnieje wizerunek Bolesława Chrobrego.

 

Monety kolekcjonerskie

Numizmatyka z XX-lecia międzywojennego to zbiór monet o wyjątkowej historii. Odzwierciedlają one czasy ciekawe, pełen istotnych wydarzeń i przenoszące w sentymentalną podróż. Nic dziwnego, że wzbudzają zainteresowanie wśród rzeszy kolekcjonerów.