Najsłynniejszy witraż Kościoła Mariackiego na srebrnej monecie
Monety kolekcjonerskie, choć są dziełami sztuki samymi w sobie, często służą upamiętnieniu innych ważnych arcydzieł. Doskonałym przykładem jest srebrna moneta z wiernie odwzorowanym witrażem z Kościoła Mariackiego, którą teraz można znaleźć w Skarbnicy Narodowej.
Praca mistrzów
Twórcy numizmatu „Kościół Mariacki” wzięli na warsztat jeden z najciekawszych fragmentów budowli – witraż „Sceny z życia Matki Boskiej”. Witraż stworzyli dwaj wybitni polscy artyści – Stanisław Wyspiański i Józef Mehoffer. Powstały one pod koniec XIX wieku, kiedy kościół przechodził proces „regotyzacji” – miał on na celu przywrócenie budowli średniowiecznych cech. Głównym architektem, który kierował procesem był Tadeusz Stryjeński. To on zlecił wykonanie witraży dwóm uzdolnionym studentom. O ile praca nad witrażami w oknach prezbiterium została pomiędzy nich podzielona, to główny witraż, znajdujący się nad wejściem do świątyni, wykonywali wspólnie. Do dziś nie wiadomo, które fragmenty „Scen z życia Matki Boskiej” zaprojektował Mehoffer, a które Wyspiański.
Zobacz więcej srebrnych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety
Kunszt wykonania srebrnej monety kolekcjonerskiej
Moneta kolekcjonerska „Kościół Mariacki” to największa srebrna moneta uwieczniająca ten wyjątkowy witraż. Powstające dotychczas okazy polskiej numizmatyki nie prezentowały tego arcydzieła w tak pokaźnych rozmiarach – największe z nich miały średnicę zaledwie 50 mm. Prezentowany numizmat ma natomiast wymiary 70×150 mm i waży 88 g. Srebrna moneta „Kościół Mariacki” została wykonana w najwyższej jakości menniczej – stemplu lustrzanym. Do jej wybicia użyto czystego srebra próby 999/1000. Dzięki intensywnej pracy projektantów, moneta stanowi wierną replikę oryginalnego witraża. Numizmat zachwyca szczegółowością i intensywnością barw. Emisja monety jest ściśle limitowana – powstało zaledwie tysiąc egzemplarzy, a Skarbnica Narodowa jest jej wyłącznym dystrybutorem. Do każdego egzemplarza dołączone są eleganckie akcesoria – kapsuła kolekcjonerska oraz specjalne etui ze skóry ekologicznej. Każda moneta posiada również Certyfikat Autentyczności.
Zobacz więcej srebrnych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety
Sztuka sakralna na srebrnych monetach
Srebrna moneta „Kościół Mariacki” należy do trendu bardzo popularnego zarówno w polskiej numizmatyce, jak i światowym mennictwie – nawiązywania do sztuki sakralnej. Jest to jedna z najstarszych tendencji w mennictwie – symbole religijne od wieków były umieszczane na monetach. W bardziej współczesnych emisjach popularne stało się ozdabianie monet replikami dzieł innych dziedzin sztuki – malarstwa, rzeźby i architektury. Motywy religijne są mocno zakorzenione w każdej z nich, skąd przenikają do sztuki numizmatycznej. Doskonałym przykładem tego zjawiska jest właśnie „Kościół Mariacki”, a także inne srebrne i złote monety prezentujące np. Bazylikę św. Piotra, pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro oraz obrazy takie jak: „Ogród Rozkoszy Ziemskich” Hieronima Boscha czy „Spis powszechny w Betlejem” Petera Bruegla. Obok tych numizmatów trzeba wspomnieć także o złotych i srebrnych monetach i medalach wprost odnoszących się do najważniejszych postaci i wydarzeń religijnych. Wśród nich najpopularniejsze są polskie numizmaty z papieżem Janem Pawłem II, a także monety przedstawiające Matkę Boską, świętą rodzinę, czy innych świętych Kościoła Katolickiego.
*****
Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej: