Najważniejsze bitwy polskiego oręża uwiecznione na niezwykłych medalach

15 lipca 1410 roku – tę datę zna każdy Polak. To właśnie tego dnia połączone siły polsko-litewskie pod dowództwem króla Władysława Jagiełły rozgromiły pod Grunwaldem wojska krzyżackie, dowodzone przez wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena. Zwycięstwo to zapisało się w narodowej świadomości jako świadectwo wielkości i siły Polaków. Bitwa pod Grunwaldem wielokrotnie inspirowała artystów, stając się tematem ważnych dzieł. Teraz została upamiętniona także na wyjątkowym numizmacie otwierającym kolekcję „Bitwy Polskiego Oręża”.

Starcie pod Grunwaldem było jedną z największych bitew w historii średniowiecznej Europy. Zaangażowało nie tylko rycerzy Zakonu Krzyżackiego i wojska polsko-litewskie. Do bitwy – po obu stronach, przystępowali przedstawiciele wielu królestw i księstw całej Europy. Polaków wspierali Rusini, Hospodarstwo Mołdawskie, Księstwo Mazowieckie, Księstwo Płockie, Księstwo Bełskie, Podole i litewskie lenna na Rusi. Krzyżakom pomagało zaś rycerstwo z Czech, wielu państewek na Śląsku, Pomorzu Zachodnim oraz Rzeszy.

Skarbnica Narodowa

Obie niezwykle liczne armie stanęły naprzeciw siebie na polu pod wsią Grunwald rankiem 15 lipca. Około południa mistrz krzyżacki wysłał do Jagiełły dwa nagie miecze – podarunek o prowokacyjnym podtekście. Jan Długosz tak pisał o tym fakcie: „Wielki mistrz pruski Ulryk posyła tobie i twojemu bratu… dwa miecze, ku pomocy, byś z nim i z jego wojskiem mniej się ociągał i odważniej, niż to okazujesz, walczył, a także żebyś dalej się nie chował i, pozostając w lasach i gajach, nie odwlekał walki”. Przekazanie mieczy stało się symbolicznym pretekstem do rozpoczęcia bitwy. W południe oba wojska ruszyły do boju. Walka trwała aż do zachodu słońca – przez prawie cały czas jej trwania przewagę wykazywały siły polsko-litewskie. Zwycięstwo Jagiełły miało niezwykle istotne znaczenie w stosunkach politycznych ówczesnej Europy. Dynastia Jagiellonów stała się jedną z najpotężniejszych na całym kontynencie, a umiejętności strategiczne króla i jego charyzma na polu bitwy przeszły do legendy.

To doniosłe wydarzenie zostało zapamiętane jako jedna z najważniejszych bitew w historii Polski. Z tego powodu zostało uhonorowane miejscem w wyjątkowej kolekcji numizmatów „Bitwy Polskiego Oręża”. Seria ta stanowi upamiętnienie momentów największej chwały Rzeczpospolitej. Po raz pierwszy historia walk polskiego oręża została przedstawiona na medalach łączących dwie dziedziny sztuki – rzeźbę i malarstwo. W kolekcji nie zabraknie tak ważnych wydarzeń jak: Bitwa pod Wiedniem, Bitwa Warszawska, Bitwa pod Cedynią, Bitwa pod Chojnicami, czy Bitwa pod Kircholmem. Każde z tych zwycięstw zapisało się w pamięci Polaków i do dziś stanowi powód do narodowej dumy.

Skarbnica Narodowa

Medale o średnicy 45 mm wybito w stopie srebra próby 333/1000 w najwyższej jakości menniczej. Do wykonania zdobień na reliefie wykorzystano wysokiej jakości druk cyfrowy. Do każdej kolekcji dołączony jest klaser kolekcjonerski, wzbogacony o informacje historyczne na temat poszczególnych bitew. Wyjątkowość emisji podkreśla jej ścisła limitacja – na całym świecie wyemitowanych zostanie jedynie 10 000 kompletnych serii.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt