Największa polska kolekcja powstała z przypadku
W Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej znajduje się największa w Polsce kolekcja ikon. Ze względu na bogate, złote zdobienia oraz znaczenie, jakie prawosławne dzieła sztuki sakralnej odegrały w historii naszego kraju – ikoną jest przecież cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej – ikony budzą zainteresowanie wielu kolekcjonerów.
Kolekcja znajdująca się w podlaskim muzeum nieprzerwanie budzi ogromne zainteresowanie odwiedzających. Nie każdy z nich zdaje sobie sprawę, w jaki sposób powstał, a także jak był poszerzany o kolejne cenne eksponaty ten interesujący wzór. Okazuje się, że zdecydował przypadek, a konkretnie chęć wzbogacenia się niektórych przybyszów zza naszej wschodniej granicy.
W drugiej połowie XX wieku bardzo powszechne w Związku Radzieckim ikony stanowiły gratkę dla wielu kolekcjonerów dzieł sztuki z zachodu Europy, za które byli oni w stanie sowicie zapłacić. Powszechnym zjawiskiem stał się przemyt eksponatów, którego polskie granice z racji położenia geograficznego stanowiły jedną z głównych aren. W 1980 roku zgodnie z ówczesnym prawem Urząd Celny w Terespolu przekazał muzeum w Białej Podlaskiej kilkadziesiąt eksponatów zarekwirowanych na granicy osobom usiłującym nielegalnie przetransportować je na Zachód. Trudno oszacować jak wielu przemytników osiągnęło swój cel sprzedając drogocenne eksponaty za granicą, ale z całą pewnością turyści odwiedzający Podlasie nie smucą się z powodu liczby udaremnionych prób.
Obecnie kolekcja, którą możemy zobaczyć w muzeum ikon, liczy około 1600 eksponatów. Część z nich pierwotnie była umieszczona w Muzeum Narodowym w Warszawie, a następnie trafiła do podlaskiej placówki.
Jakie ikony znajdziemy w Muzeum Południowego Podlasia?
Polska numizmatyka zyskała na skutecznej pracy celników naprawdę wiele. Wśród eksponatów, obok ikon pochodzących z początku ubiegłego stulecia, znajdują się również eksponaty powstałe w XVII wieku. Turyści i miłośnicy sztuki mogą zawiesić oko na ikonach powstałych w różnych częściach Rosji. Znajdują się tu zarówno ikony akademickie, jak i ludowe. Niektóre z nich są ikonami kultu prywatnego, inne zaliczają się na przykład do ikon składanych o przeznaczeniu podróżnym. Dzieła zostały wykonane przy pomocy rozmaitych technik, które wykorzystywano do malowania ikon.
Muzeum jest warte odwiedzenia również dlatego, że doskonale poczujemy tam klimat sakralnej sztuki prawosławnej. Oprócz wspomnianych ikon, znajdziemy w nim również między innymi carskie wrota i prawosławne szaty liturgiczne. To jeden z obowiązkowych punktów do odwiedzenia dla każdego miłośnika sztuki podczas podróży po południowym Podlasiu.
*****
Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej: