Nowe 7 Cudów Świata – czy znasz je wszystkie?

Poszukiwanie najbardziej niezwykłych budowli towarzyszy ludzkości od czasów starożytnych. Pierwsze próby stworzenia listy takich „cudów świata” podjął już w II w p.n.e.(!) Antypater z Sydonu. Sęk w tym, że większość obiektów, które znalazły się w tym osobliwym rankingu, nie przetrwało do naszych czasów. Dlatego powstała lista Nowych Siedmiu Cudów Świata. Zobacz, jakie obiekty się na niej znalazły i jak zostały upamiętnione, m.in. w formie numizmatów.

Skąd pomysł na Nowe Cuda Świata?

Oryginalna lista siedmiu cudów świata pozostawała niezmienna przez długie stulecia. Wiszące ogrody Semiramidy, Świątynia Artemidy w Efezie, posąg Zeusa w Olimpii, Mauzoleum w Halikarnasie, Kolos Rodyjski i Latarnia Morska w Faros – o tych budowlach możemy dziś tylko przeczytać w kronikach. Jednym z oryginalnych cudów świata, który przetrwał, jest Piramida Cheopsa w Gizie.

Ale przecież te budowle, zapewne wyjątkowe, nie są jedynymi, które zapierają dech w piersiach. Dlatego kanadyjski podróżnik szwajcarskiego pochodzenia, Bernard Werber, u progu nowego millenium, w 1999 roku, poddał pomysł na plebiscyt w celu stworzenia nowej listy „top 7”. Do konkursu można było zgłosić dowolny obiekt. Warunkiem było, aby powstał przed rokiem 2000.

Zgłoszenia zamknięto pod koniec 2005 roku – pojawiło się aż 177 kandydatów z całego świata. W 2006 roku ogłoszono listę 21 finalistów, która po wycofaniu się Piramid w Gizie, skróciła się do 20 obiektów. Łącznie zostało oddanych ponad 90 mln głosów! Ostatecznie nowa lista została ogłoszona w Lizbonie 7 lipca 2007 roku.

Co znajduje się na liście nowych siedmiu cudów świata?

Oto, jakie budowle wygrały plebiscyt i otrzymały prestiżowy tytuł.

  • Koloseum

Znajduje się oczywiście we Włoszech. Ma symbolizować radość i cierpienie, ponieważ było miejscem, gdzie w czasach Starożytnego Rzymu odbywały się ważne celebracje, ale też krwawe walki gladiatorów czy egzekucje. Budynek powstał w I w n.e.

  • Tadż Mahal

To niezwykłe mauzoleum znajdujące się w indyjskiej Agrze. Nazywane świątynią miłości, powstało na cześć przedwcześnie zmarłej królowej – Mumtaz Mahal. Jest datowane na XVII wiek. Symbolizuje miłość i pasję.

  • Chichen Itza

To słynne, prekolumbijskie miasto Majów, które znajduje się na Półwyspie Jukatan w Meksyku. Zostało założone między IV a VI w. n.e. Na jego terenie znajdują się m.in. słynne piramidy schodkowe. Symbolizuje pracowitość i wiedzę.

  • Machu Picchu

Symbolizuje społeczność i poświęcenie. Jest to najlepiej zachowane miasto inkaskie, położone w Andach, ponad 100 km od Cuzco w Peru. Datuje się je na II poł. XV wieku. Charakterystycznych skalnych tarasów, na których prowadzono uprawy, nie sposób pomylić z niczym innym.

  • Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro

Najbardziej współczesny spośród wszystkich obiektów na liście, wizytówka słynnego Rio. Ma 38 metrów wysokości i znajduje się na szczycie granitowego wzgórza Corcovado. Został odsłonięty w 1931 roku. Symbol otwartości.

  • Petra

Wykute w skałach pośrodku pustyni miasto, które należało do Nabatejczyków. Znajduje się w Jordanii. Jego rozkwit miał miejsce między III w p.n.e. a I w n.e. Historia tego miejsca w dużej części nadal pozostaje tajemnicą. Pewne jest jedno: ukryte w wąwozie skalnym budynki i rzeźby robią piorunujące wrażenie. Symbolizuje inżynierię i ochronę.

  • Wielki Mur Chiński

Symbolizuje wytrwałość i uporczywość. To system fortyfikacji, które osłaniały północ Chin od najazdów Wielkiego Stepu. Jego początki sięgają I w p.n.e. Przyjmuje się, że konstrukcja (która nigdy nie była jednym, ciągłym murem), rozciągała się na obszarze ok. 2400 km. To jedna z najbardziej imponujących i rozbudowanych konstrukcji na Ziemi!

Nowe 7 Cudów Świata – kolekcja monet dostępna w Skarbnicy Narodowej

Nowe 7 Cudów Świata to prawdziwy fenomen kulturowy. Nie brak osób, które postawiły sobie za cel zobaczenie na własne oczy wszystkich tych konstrukcji. Zostały one również upamiętnione w kulturze. Jedną z ciekawostek jest kolekcja 7 Cudów Świata, dostępna w Skarbnicy Narodowej. Składają się na nią złote monety prezentujące te budowle. Kolekcja dostępna jest w ścisłej limitacji – powstanie tylko 5000 kompletnych zestawów. Warto się więc nią zainteresować.

Sprawdź również inne złote i srebrne monety kolekcjonerskie – dzięki nim odkryjesz, jak zaskakujący jest współczesny świat!