Odznaka marshala upamiętniona srebrnym dolarem

Gwiazda z odznaki marshala to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli amerykańskich stróżów prawa. Kojarzona jest niemal na całym świecie z szeryfami rodem z dzikiego zachodu. Dla upamiętnienia tego wyjątkowego symbolu Mennica USA wyemitowała dolara z wizerunkiem gwiazdy na awersie.

United States Marshals Service

USMS jest najdłużej działającą agencją federalną w Stanach Zjednoczonych. Mimo że oficjalne powołanie agencji miało miejsce w 1969 roku, to rozpoczęcie działalności US Marshal datuje się już na koniec XVIII wieku. Zadaniem agentów United States Marshals Service jest przede wszystkim egzekwowanie prawa – transportowanie więźniów, poszukiwanie osób ściganych listami gończymi, a także ochrona budynków sądów i pracujących w nich urzędników.

Instytucja USMS i funkcja szeryfa swoją genezę ma w prawodawstwie angielskim i szkockim, a na teren Stanów Zjednoczonych dotarła wraz z emigrantami ze starego kontynentu. W dzisiejszych czasach na terenie niektórych stanów agenci USMS wykonują czynności policyjne, podobne do dawnych zadań szeryfa. Amerykańscy stróże prawa legitymujący się odznaką z pięcioramienną gwiazdą zyskali popularność na całym świecie głównie dzięki westernom – wśród fanów kina stanowią postacie wręcz kultowe.

Gwiazda Marshala Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej srebrnych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Srebrny dolar dla agencji federalnej

Srebrna moneta z odznaką USMS została wyemitowana przez Mennicę USA dla upamiętnienia tej najstarszej amerykańskiej agencji federalnej. Na awersie numizmatu widnieje pięcioramienna gwiazda otoczona napisem „U. S. Marshal”. Na dole awersu widnieją sylwetki jadących konno agentów USMS oraz napis „In God We Trust” i data emisji – 2015. Całość otacza napis „Liberty” oraz daty 1789-2014. Na rewersie srebrnej monety widnieje natomiast postać stróża prawa, stojącego w dumnej pozie, z odznaką marshala na piersi. Otacza go motto United States Marshals Service – „Justice Integrity Service” oraz łacińska sentencja stanowiąca tradycyjne motto USA – „E pluribus unum”, czyli „Z wielu, jeden”.

Moneta o nominale jednego dolara została wybita w srebrze wysokiej próby 900/1000, w najwyższej jakości menniczej. Jej średnica wynosi ponad 38 mm, a waga to niemal 27 g. Do każdej srebrnej monety dołączony jest Certyfikat Autentyczności oraz pudełko kolekcjonerskie do bezpiecznego przechowywania.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt