Oficjalna złota moneta austriacka „Głuszec”

Skarbnica Narodowa przedstawia monetę „Głuszec”. Na awersie i rewersie zostały przedstawione głuszce w swoim naturalnym środowisku. Numizmat o nominale 100 euro wybito w ilości 30 000 sztuk na cały świat. Ta intrygująca moneta z pewnością znajdzie uznanie w oczach kolekcjonerów wyczulonych na piękno przyrody.

Skarbnica Narodowa moneta Głuszec
Oficjalna złota moneta austriacka „Głuszec” awers
Skarbnica Narodowa moneta Głuszec rewers
Oficjalna złota moneta austriacka „Głuszec” rewers

Ukazany na monecie głuszec zaliczany jest do rodziny kurowatych, jest największym ptakiem grzebiącym w Europie. Zamieszkuje głównie lasy, zaś rejon jego występowania ciągnie się szerokim pasem od Szkocji aż do Środkowej Syberii. W naszym kraju ptak zagrożony jest wyginięciem. Można go spotkać w Puszczy Augustowskiej, Solskiej i Karpatach, gdzie tworzy odosobnione od siebie skupiska. Obecnie czynione są próby reintrodukcji populacji głuszców w Borach Dolnośląskich, gdzie ptaki żyły jeszcze w XX wieku. Według szacunków, polska populacja tego gatunku liczy około 550 – 750 osobników.

Tę kunsztowną monetę wykonano ze złota wysokiej próby 986/1000. Gwarancją autentyczności jest oryginalny, indywidualnie numerowany Certyfikat. Do przechowywania przeznaczone jest eleganckie pudełko kolekcjonerskie.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color
Facebook
1436967784_google_circle_color
Google +
1436967776_twitter_circle_color
Twitter
1443625035_Pinterstt
Pinterest