Olimpijskie monety kolekcjonerskie PyeongChang 2018

Niedawno zakończyły się zimowe igrzyska olimpijskie w PyeongChang 2018. Zapamiętamy je między innymi ze względu na sukcesy polskich skoczków narciarskich. Dla miłośników numizmatyki wydarzenie ma jeszcze jeden aspekt. Jak większość wydarzeń sportowych, również koreańską olimpiadę upamiętnią monety kolekcjonerskie. Jak wiele egzemplarzy zostało wybitych? Czym charakteryzują się oficjalne monety PyeongChang 2018, które w Polsce można kupić wyłącznie za pośrednictwem Skarbnicy Narodowej?

Obiegowe i kolekcjonerskie monety

Monety możemy generalnie podzielić na dwie grupy. Pierwsze, to używany na co dzień w danym kraju lub strefie gospodarczej środek płatniczy, potocznie zwany bilonem. Druga grupa to monety o charakterze kolekcjonerskim, które często są wykonane z metali szlachetnych. Obie grupy numizmatów łączy fakt, że – o ile upamiętniają ważne wydarzenia oraz jubileusze – są pożądane przez kolekcjonerów. Wyjątku w tej kwestii nie stanowią oczywiście imprezy sportowe, dlatego Koreańczycy również wybili oficjalne monety PyeongChang 2018. Czy wyróżniają się te numizmaty i w jaki sposób mogą je zdobyć polscy pasjonaci?

IO1

Zobacz więcej kolekcjonerskich monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/inne-metale/monety

Oficjalne monety PyeongChang 2018 tylko w Skarbnicy Narodowej

Oficjalne monety PyeongChang 2018 można nabyć w naszym kraju wyłącznie w Skarbnicy Narodowej, korzystając z wygodnej możliwości dokonania zakupu przez internet. Zestaw zawiera cztery srebrne monety wykonane ze srebra próby 999/1000. Awersy monet przedstawiają kilka dyscyplin obecnych na zimowych igrzyskach, jak również motyw paraolimpijski – rywalizacja niepełnosprawnych sportowców tradycyjnie rozpoczęła się po zakończeniu igrzysk. Rewers jest wspólny dla wszystkich monet PyeongChang 2018 i znajduje się na nim logo imprezy.

Numizmaty wybite w południowokoreańskiej mennicy mają średnicę 3,3 mm i ważą po 15,5 grama. Te wspaniałe monety kolekcjonerskie posiadają nominał 5000 wonów, chociaż trudno przypuszczać, by kiedykolwiek zostały użyte w roli środka płatniczego. Swoje miejsce znajdą w niejednej kolekcji numizmatycznej, również w naszym kraju.

skok

Zobacz więcej kolekcjonerskich monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/inne-metale/monety

Dlaczego warto mieć w swojej kolekcji właśnie te monety kolekcjonerskie?

Na te intersujące monety kolekcjonerskie z pewnością powinni zwrócić uwagę nie tylko hobbyści zainteresowani sportem czy numizmatyką. Monety PyeongChang 2018 będą stanowić cenny element każdego zbioru ze względu na swoją niską limitację. Każda z monet została wybita jedynie w 25 tys. egzemplarzy.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt