PAMIĄTKOWA MONETA PRZECIWKO SEGREGACJI RASOWEJ W USA

50 lat temu oficjalnie zniesiono podziały rasowe w Stanach Zjednoczonych. 2 lipca 1964 roku w Białym Domu prezydent Lyndon B. Johnson podpisał Ustawę o Prawach Obywatelskich. Z okazji okrągłej rocznicy tego wydarzenia Mennica Stanów Zjednoczonych wyemitowała pamiątkową srebrną jednodolarówkę, która jest dostępna w ofercie Skarbnicy Narodowej.


Każda jednodolarówka waży 26,73 gram i jest wybita z wysokiej jakości srebra o próbie 900/1000. Awers monety wizualizuje marsz na rzecz równości praw obywatelskich obywatelskich – symbol ludzi, którzy zaangażowali się w działania popierające zniesienie dyskryminacji na tle rasowym, płciowym, religijnym. Widniejąca tam postać mężczyzny trzyma transparent z napisem „We shall overcome” – „Razem zwyciężymy”.

Na rewersie widoczne są trzy płomienie symbolizujące trzy postulaty, o które walczono 50 lat temu: wolność nauczania, prawo głosu i możliwość kontrolowania własnego losu. Projekt nawiązuje do słów Martina Luthera Kinga o istnieniu „ognia wolności”, którego nie może „ugasić” nawet woda.

Rok wcześniej Martin Luther King wygłosił słynne przemówienie, które przeszło do historii pod nazwą „I Have a Dream” („Mam marzenie”). Obchody 50-lecia oficjalnego zniesienia segregacji rasowej, w tym również pamiątkowa emisja symbolicznej monety, pokazują, że jego sen się spełnił.

http://skarbnicanarodowa.pl/nowosci/civil-rights