PAMIĄTKOWE MEDALE W ROCZNICĘ ŚMIERCI JANA PAWŁA II

Ojciec Święty stał się symbolem Polski na świecie i na zawsze zapisał się na kartach współczesnej historii. 2 kwietnia 2015 roku obchodzić będziemy 10. rocznicę Jego śmierci. Z tej wyjątkowej, zwłaszcza dla Polaków okazji, Skarbnica Narodowa wprowadziła do swojej oferty pamiątkowe medale z wizerunkiem Jana Pawła II.


Karol Wojtyła został wybrany na papieża, ku radości swoich rodaków, 16 października 1978 roku. Od tego czasu gorliwie wypełniał swoje obowiązki jako duchowego przywódcy i reformatora Kościoła rzymskokatolickiego. Bez wątpienia był jedną z najbardziej wpływowych osobowości XX wieku – nie tylko bardzo cenionym papieżem, ale również przywódcą, filozofem i poliglotą. Jego wybór na Stolicę Piotrową miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i w Azji w latach 80. i 90. XX w. Pontyfikat Papieża-Polaka znacznie poprawiał relacje Kościoła katolickiego z wyznawcami innych religii.

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II był jednym z najkrótszych w historii Kościoła – rozpoczął się miesiąc po Jego śmierci, a zakończył 1 maja 2011 roku. Proces kanonizacyjny zaś, zakończył się zaledwie dziewięć lat po śmierci – 27 kwietnia 2014 roku. Co ciekawe, nasz Ojciec Święty był ponadto jednym z najczęściej podróżujących światowych przywódców w historii. W czasie swojego pontyfikatu, który trwał 27 lat, odwiedził 129 krajów i przebył zdumiewającą drogę aż 1,6 miliona kilometrów! Odpowiada to 40-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika i czterokrotnej odległości między Ziemią a Księżycem.

Popiersie Jana Pawła II zostało przedstawione na awersie medalu w towarzystwie gołębi, symbolizujących obecność Ducha Świętego. Otacza je napis : „Pamięci Świętego Jana Pawła II 2005-2015”. Rewers zdobi z kolei herb papieski oraz daty Jego urodzin i śmierci. Cała seria została wykonana w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym, a także uszlachetniona srebrem oraz selektywnie platerowana 24-karatowym złotem.