Czym zajmuje się Polskie Towarzystwo Numizmatyczne?

Numizmatyka w Polsce ma długą tradycję. Organizacje popularyzujące tę dziedzinę i skupiające jej badaczy istniały już w XIX wieku. Dziś pasjonaci i naukowcy działają w ramach jednej instytucji, którą jest Polskie Towarzystwo Numizmatyczne. Jak można przeczytać w statucie, celem tego stowarzyszenia jest popularyzowanie wiedzy z zakresu numizmatyki oraz ochrony i konserwacji zabytków numizmatycznych. Jego obszarem zainteresowań są więc zarówno monety historyczne i jak też współczesne, kolekcjonerskie jak i obiegowe, a także złote medale, srebrne medale i inne numizmaty. Czym dokładnie zajmuje się towarzystwo?

Polska numizmatyka w historii

Pasjonaci i badacze numizmatyki prowadzili działalność na ziemiach polskich już w XIX wieku. Pod koniec tego stulecia zaczęły formować się instytucje skupiające osoby zainteresowane tą dziedziną. Przed wojną odrębne towarzystwa numizmatyczna istniały praktycznie w każdym większym mieście – między innymi w Warszawie, we Lwowie, w Krakowie, w Poznaniu i Bydgoszczy. W okresie PRL numizmatycy zrzeszali się w ramach Polskiego Towarzystwa Archeologicznego. Obie nauki mają ze sobą wiele wspólnego, zwłaszcza że historyczne złote monety i srebrne monety to typowe znaleziska archeologiczne. Wspomniana instytucja w dużej mierze koncertowała swoją działalność właśnie na numizmatach, dlatego z czasem zyskała nową nazwę – Polskie Towarzystwo Archeologiczne i Numizmatyczne. Jej spadkobiercą jest współczesne, istniejące od 1991 roku Polskie Towarzystwo Numizmatyczne.

Rola Polskiego Towarzystwa numizmatycznego

Instytucja realizuje obecnie szereg pożytecznych celów. Prowadzi między innymi badania, organizuje sesje naukowe, odczyty i wystawy, a także popularyzuje numizmatykę w społeczeństwie. Do zadań towarzystwa należy też określanie zasad etyki numizmatycznej. Ponadto Polskie Towarzystwo Numizmatyczne emituje własne okolicznościowe monety i medale. Ważnym elementem działalności instytucji jest współpraca z władzami, a także innymi instytucjami zainteresowanymi numizmatyką, historią, kultura i sztuką. Oprócz tego PTN prowadzi jeszcze działalność wydawniczą. Do towarzystwa należy aktualnie ponad 2000 członków.

Biblioteka Polskiego Towarzystwa numizmatycznego

Polskie Towarzystwo Numizmatyczne posiada własną bibliotekę. Znaleźć w niej można ponad 4000 tysiące tytułów, pozyskiwanych drogą wymiany zagranicznej, krajowej, jak również poprzez zakup. W bibliotece znajdują się również stałe wydawnictwa krajowe, zagraniczne oraz regionalne. Dzięki temu pasjonaci numizmatyki mogą w komfortowych warunkach prowadzić swoje badania naukowe lub pogłębiać wiedzę numizmatyczną.

Polskie Towarzystwo Numizmatyczne na arenie międzynarodowej

Jednocześnie PTN pozostaje aktywne na arenie międzynarodowej. Dotychczas zorganizowano kilkanaście konferencji z udziałem zagranicznych numizmatyków, na podstawie których powstały drukowane materiały. Oprócz tego PTN jest członkiem Międzynarodowej Komisji Numizmatycznej, a dodatkowo ściśle współpracuje w ramach dwustronnych umów ze swoimi odpowiednikami za granicą, między innymi na Białorusi i na Słowacji.

Środki na funkcjonowanie towarzystwa pochodzą między innymi ze składek członkowskich, prowadzenia działalności wydawniczej, jak również organizowanych przez instytucję wydarzeń, jednak PTN nie prowadzi działalności gospodarczej, przeznaczając cały kapitał na realizację swoich celów.