Poradnik przechowywania banknotów kolekcjonerskich

Pasjonuje Cię numizmatyka, jednak czy wiesz, że jedną z jej gałęzi jest notafilia? To dziedzina, która koncentruje się nie na świecie monet, a… banknotów. One również mają bardzo długą i często niezwykłą historię. Sęk w tym, że są bardziej wymagającymi artefaktami niż numizmaty. Dlatego należy przyłożyć szczególną wagę do sposobu ich przechowywania. Jak to robić poprawnie? Wyjaśniamy!

Notafilia, czyli co?

Notafilia to inaczej kolekcjonowanie banknotów. Samo słowo pochodzi z języka greckiego od dwóch wyrazów: nota – oznaczającego znak / notę oraz filos – czyli „coś ważnego / kochanego”. Jest uznawana za naukę pomocniczą numizmatyki.

Zbieranie banknotów jest zajęciem, które stanowiło pasję kolekcjonerów już przed wiekami. Jednak to dopiero w ubiegłym stuleciu, a w szczególności od lat 70-tych XX wieku notafilia zyskała na popularności i… tak jest do dziś. Nie ma się czemu dziwić – banknoty potrafią być równie pasjonujące co monety sprzed wieków – zwłaszcza, że te pierwsze powstawały już około VI w. naszej ery. Ich ojczyzną są Chiny.

Warto pamiętać, że dawniej banknoty miały nie tylko wartość nominalną. Były de facto dokumentami uprawniającymi do odbioru określonej ilości złota ze skarbca emitenta. Ostatnim bastionem w świecie walut opartych na parytecie złota był dolar amerykański. Jednak i on, w latach 70-tych XX wieku, stał się walutą płynną i utracił przełożenie na kruszec.

Dlaczego należy szczególnie dbać o banknoty kolekcjonerskie?

Z banknotów korzysta się na co dzień, jako ze środka płatniczego. Dlatego większość osób wie, że są bardzo podatne na niszczenie. Chwila nieuwagi wystarczy, aby zalać je lub podrzeć, a także pognieść. Co za tym idzie, banknoty kolekcjonerskie wymagają szczególnej ochrony. Papier, nawet najlepszej jakości, jest znacznie mniej trwałym materiałem niż metal, z którego powstają monety. Jeżeli więc chcesz zbierać banknoty i utrzymać wartość swojej kolekcji, musisz zadbać o jej właściwe zabezpieczenie – zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i warunkami atmosferycznymi.

Pamiętaj, że zły wpływ będą na nie miały:

  • nadmierna wilgoć lub suchość,
  • promienie słoneczne,
  • kurz i zabrudzenia.

To dlatego nie można ich przechowywać w przypadkowym miejscu. Im więcej wysiłku włożysz w zabezpieczenie artefaktów, tym dłużej zachowają idealny stan, przez co będą dumą Twojej kolekcji.

Niezbędnik notafila: akcesoria do przechowywania banknotów

Gdzie zatem przechowywać banknoty kolekcjonerskie? Odpowiedź jest prosta: sięgnij po profesjonalne akcesoria ze sklepu numizmatycznego. Takie, które zostały zaprojektowane i wykonane z myślą o przechowywaniu papierowych pieniędzy. Absolutna podstawa to:

  • albumy na banknoty – np. takie na 300 banknotów. Jeden album pozwoli Ci zgromadzić dużą kolekcję w jednym miejscu,
  • ramki kolekcjonerskie – do każdej z nich możesz włożyć jeden banknot. Umieść w nich artefakty, które chcesz wyeksponować, np. w szklanej witrynie,
  • pudełka kolekcjonerskie – do nich mogą trafić specjalnie zalaminowane banknoty kolekcjonerskie. Dzięki temu będzie Ci łatwo zorganizować swoją kolekcję i np. podzielić ją tematycznie.

Pamiętaj: warto wybierać akcesoria sprawdzonych i renomowanych marek, np. takich jak Skarbnica Narodowa. Opinie klientów potwierdzają ich wysoką jakość. Sprawdź i przekonaj się sam!