Powrót legendy na cennym srebrnym medalu

Najważniejsze insygnium koronacyjne zostało stworzone w roku 1320 na koronację Władysława Łokietka i towarzyszyło naszym królom aż do samego Stanisława Augusta Poniatowskiego. Mimo że korona nie zagościła nigdy na głowie Bolesława Chrobrego, to właśnie na jego cześć została nazwana. Miało być to podkreśleniem tradycji państwa oraz ciągłości jego władzy. Ekskluzywny srebrny medal z Legendarną Koroną Bolesława Chrobrego został wykonany z kilograma tego kruszcu i dodatkowo uszlachetniony 24-karatowym złotem i szlachetnymi kamieniami.

Pierwszy król Polski

Bolesław był jedynym synem Dobrawy i Mieszka I. Po śmierci ojca istniały duże obawy, że państwo zostanie podzielone między braci. Chrobry pokazał swoją determinację i dążąc do władzy wygonił z kraju swoją macochę oraz braci. Podczas zjazdu gnieźnieńskiego w 1000 roku odbyła się symboliczna koronacja Piasta na króla. Niektórzy historycy są zdania, że Bolesław Chrobry był prawowitym królem Polski już od czasów zjazdu w Gnieźnie, inni zaś uważają, że oficjalne nałożenie korony nastąpiło dopiero w 1025 roku. Dzięki koronacji wprowadził ojczyznę do grona królestw europejskich, umacniając suwerenność i niezależność państwa. Polska stała się tym samym znaczącym królestwem w Europie. Chrobry niedługo po objęciu tytułu zmarł, a rządy objął jego syn, król Mieszko II Lambert.

korona_4_av_small

Zobacz więcej srebrnych medali: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-medale

Koronacyjny srebrny medal

Ten wspaniały srebrny medal jest wykonany z kruszcu próby 999/1000, a jego średnica, to 100 milimetrów. Numizmat ze względu na swoją unikalność został wybity w zaledwie 300 egzemplarzach. Każdy z tych niesamowitych srebrnych medali otrzymał swój indywidualny numer, który został umieszczony na jego rancie.

Na rewersie przedstawione są elementy ściśle związane z koronacją, takie jak: królewskie berło, jabłko, Szczerbiec oraz lew z Drzwi Gnieźnieńskich z katedry, w której Piast został koronowany na pierwszego króla Polski. Detale te zostały uszlachetnione złotem.

Na awersie medalu znajduję się starannie odwzorowany wizerunek korony, która to oprócz platerowania 24-karatowym złotem, jest dodatkowo wysadzana 31 perłami, 22 rubinami, 10 szmaragdami i 7 szafirami. Klejnoty znajdujące się na srebrnym medalu są nawiązaniem do oryginalnej korony Chrobrego, która miała ich aż 474 sztuk.korona_4_rv_small

Zobacz więcej srebrnych medali: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-medale

Losy korony

Każdy król, który był nią koronowany, miał ją na głowie tylko i wyłączne w momencie koronacji. Po tej ceremonii, korona była oddawana do skarbnicy, gdzie spoczywała pod bacznym okiem urzędu centralnego i sześciu senatorów. Niestety to wspaniałe insygnium królewskie, które towarzyszyło monarchom naszego kraju przez niespełna 500 lat, zostało skradzione w październiku 1795 roku. Żołnierze pruscy podczas wycofywania się z Krakowa zabrali koronę ze sobą i przekazali swojemu królowi Fryderykowi Wilhelmowi II. Władca umieścił ją w berlińskim skarbcu Hohenzollernów. Polski klejnot nie przetrwał jednak do dnia dzisiejszego. Przez problemy finansowe jakie miał w 1809 roku władca pruski, został wydany rozkaz, aby rozebrać koronę. Trzy lata później klejnoty zostały sprzedane, a złoto przetopione na monety.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt