Prawdziwa perła zatopiona w srebrnej monecie

Numizmat o nominale 5 dolarów został wybity aż z jednej uncji czystego srebra w nakładzie 2500 sztuk na cały świat. Pochodzi z kolekcji, która od 11 lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów. Każdego roku podobne monety z perłami, co roku inne i niepowtarzalne, bardzo szybko znajdują swoich nabywców.

Zanim powstanie perła, do muszli małża musi dostać się ziarnko piasku, strzępek algi, lub inne zanieczyszczenie. Perły zbudowane są z tej samej substancji co wewnętrzna strona muszli. Nie zawsze mają one charakterystyczny „perłowy” kolor. Zdarzają się okazy o odcieniu niebieskim, fioletowym, szarym, złocistym, brązowym, czy nawet czarnym i różowym.

perła1  perła2

Trudno dokładnie określić, kiedy perły stały się obiektem zainteresowania człowieka. Prawdopodobnie już w czasach prehistorycznych miały znaczenie obrzędowe, magiczne i lecznicze. Republika Palau w 2015 r. wyemitowała „Perłę” w nakładzie 2500 sztuk na cały świat. Na rewersie znajduje się prawdziwa perła, wkomponowana we wklęsłą i opalizującą muszlę. Natomiast na awersie symbolicznie przedstawiono życie w morskich głębinach. „Perła” jest bardzo kunsztownie wykonanym numizmatem, który można uznać za arcydzieło mennictwa.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color
Facebook
1436967784_google_circle_color
Google +
1436967776_twitter_circle_color
Twitter
1443625035_Pinterstt
Pinterest