Przegląd informacji z World’s Fair of Money – czyli jednej z największych imprez numizmatycznych
Skarbnica Narodowa podąża za trendami i najważniejszymi wydarzeniami w światowej numizmatyce, dlatego w dniach 1-5 sierpnia nie mogło nas zabraknąć na jednej z najważniejszych dla kolekcjonerów imprez. W sierpniu mieliśmy okazję gościć na World’s Fair of Money w Denver w amerykańskim stanie Colorado. Dziś prezentujemy w skrócie przebieg tego wyjątkowego wydarzenia.
Wyjątkowe monety
Rzadko zdarza się, by w jednym miejscu udało się zgromadzić tak wiele wyjątkowych i wartościowych numizmatów oraz kolekcji, jak w trakcie sierpniowego World’s Fair of Money w Colorado. Poza pasjonatami numizmatyki, impreza zgromadziła również szereg instytucji menniczych oraz dystrybutorów pochodzących z całego świata. Jakie niecodzienne numizmaty pojawiły się na wystawie w Denver?
Trudno wyobrazić sobie, by moneta o nominale pięciu centów osiągnęła wartość aż 3 milionów dolarów, jednak właśnie tak prezentuje się charakterystyka „Liberty Head Nickel” z 1913 roku. Money Museum należące do American Numismatic Assotiation zaprezentowało jeszcze jeden wyjątkowy egzemplarz z tamtejszej kolekcji. Chodzi o srebrną jednodolarówkę z 1804 roku znaną za Oceanem jako Król Monet. Obecnie w kolekcjach na całym świecie znajduje się jedynie kilkanaście egzemplarzy tego numizmatu.
Tegoroczna impreza w Denver stała zresztą pod znakiem historycznych monet i banknotów, co nie może dziwić ze względu na lokalizację wydarzenia, szczególnie tych związanych z historią Stanów Zjednoczonych. Jedną z głównych atrakcji World’s Fair of Money była również pierwsza moneta USA, czyli Half Disme z 1972 roku. Pierwsze 1500 egzemplarzy zostało wówczas wybitych na osobisty rozkaz Jerzego Waszyngtona w piwnicy ulokowanej nieopodal budowanej dopiero mennicy w Filadelfii.
Na wystawie nie mogło również zabraknąć lokalnych atrakcji, takich jak kolekcja monet Colorado Gold wybitych w latach 1860-1861 w prywatnej mennicy Clark, Gruber & Co. Obok niej kolekcjonerzy mieli także możliwość podziwiania słynnego „Double Eagle”, egzemplarza który został w 2002 roku sprzedany za 7,6 miliona dolarów.
Przebieg imprezy
Poza częścią wystawową World’s Fair of Money obfitowało również w liczne, rozciągnięte na całe 5 dni wykłady i prelekcje wygłaszane przez specjalistów z całego świata. Ciekawe seminaria rozpoczęły się już 29 lipca. Oprócz tego World’s Fair of Money stanowiło okazję do spotkania największych amerykańskich klubów numizmatycznych. Atrakcją były dodatkowo liczne prywatne kolekcje.
*****
Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej: