PUCHAR MUNDIALU NA SREBRNEJ MONECIE

Już od niemal 90 lat możemy śledzić zmagania narodowych drużyn piłkarskich podczas mistrzostw świata. Dziś jest jednym z największych i najważniejszych sportowych wydarzeń. Jednak początki tego piłkarskiego święta nie były łatwe!

Od „pokazówki” do wielkich emocji

Do początków XX wieku piłka nożna nie była popularnym sportem. Oprócz Wielkiej Brytanii mało kto interesował się futbolem. W 1900 i 1904 roku została jedną z dyscyplin pokazowych na letnich igrzyskach olimpijskich, lecz nie wzbudziła dużego zainteresowania.  Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) powstała w 1904 roku, a pierwszy turniej pod jej patronatem odbył się dwa lata później w Szwajcarii. Dziś trudno w to uwierzyć, ale turniej okazał się ogromnym niepowodzeniem.

Po kolejnych 4 latach postanowiono, aby piłka nożna wróciła na letnie igrzyska olimpijskie, ale tym razem nie jako dyscyplina pokazowa, a jako jedna z oficjalnych konkurencji. Początkowo jednak przez większość reprezentacji dalej nie była traktowana priorytetowo . Na dobre udało się to zmienić podczas igrzysk olimpijskich w 1920 roku, w których po raz pierwszy wzięły udział drużyny z różnych kontynentów.

Dzięki wzrastającej popularności, FIFA pracowała nad tym, by rozgrywki piłki nożnej zostały oddzielone do igrzysk i uzyskały własne zawody. Przełomowym momentem stał się kongres w Amsterdamie, który odbył się 28 maja 1928 roku. To właśnie w tamtym dniu postanowiono zorganizować pierwsze mistrzostwa świata, które zaplanowano na 1930 rok. Organizacja tych rozgrywek została powierzona Urugwajowi. Gospodarze wygrali turniej i zostali pierwszymi mistrzami świata.

xoficjalna-srebrna-moneta-3-ruble-fifa-2018.png.pagespeed.ic

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Srebrna moneta – dwie strony mundialu

W przyszłym roku będziemy mogli śledzić mecze na XXI Mistrzostwach Świata w piłce nożnej. Z tej okazji mennica w Petersburgu wyemitowała oficjalną srebrną monetę. Na awersie widnieje Puchar Świata FIFA. Oryginał tego trofeum wykonał włoski rzeźbiarz Silvio Gazzaniga, z 18-karatowego złota. Przedstawiono na nim dwóch piłkarzy trzymających globus. Podstawę statuetki zdobią dwa malachitowe paski, rozdzielone jednym grubszym pasem, na którym znajduje się miejsce na nazwy kolejnych zwycięzców. Jako pierwsi zostali wpisani na puchar piłkarze RFN w 1974 roku, a ostatnią lukę wypełni nazwa zwycięzcy z 2038 roku.

Rewers tej srebrnej monety zdobi herb Rosji, czyli dwugłowy orzeł. Mimo wielu zmian jakie przeszło godło rosyjskie na przestrzeni stuleci, jego aktualny wygląd jest bardzo zbliżony do pierwotnego.

1 grudnia nasza drużyna narodowa poznała swoich rywali grupowych. Na rosyjskich stadionach zmierzymy się w grupie H z Senegalem, Kolumbią i Japonią. Apetyty są wielkie, jednak żadnego z rywali nie wolno lekceważyć. Piłka nożna już dawno przestała być „pokazową” dyscypliną, a stała się grą doskonale wyszkolonych i wytrzymałych sportowców, gdzie każdy mecz rangi mistrzostw świata jest zatwardziałą batalią o zwycięstwo.

xoficjalna-srebrna-moneta-3-ruble-fifa-2018-pudelko.png.pagespeed.ic

Zobacz więcej srebrnych monethttps://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt