Replika monety z Matką Boską uszlachetniona czystym złotem

Matka Boska Częstochowska to jeden z najważniejszych symboli Kościoła w Polsce. Obraz w typie wschodniej ikony od setek lat otoczony jest wyjątkowym kultem wiernych w kraju i poza jego granicami. W 1928 roku polski kolekcjoner, artysta i filantrop, Walery Amrogowicz, zaprojektował monetę z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej z Dzieciątkiem Jezus na rękach. Obecnie jest ona jednym z najbardziej poszukiwanych polskich numizmatów okresu międzywojennego. W Skarbnicy Narodowej można znaleźć uszlachetnioną czystym złotem replikę tej wyjątkowej monety.

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej medali okolicznościowychhttps://www.skarbnicanarodowa.pl/inne-metale/medale-okolicznosciowe

Historia obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus do dziś kryje wiele tajemnic, a jej początek owiany jest legendą. Popularna XV-wieczna wersja mówi, że ikonę wykonał św. Łukasz Ewangelista na drewnianym stole w domu Maryi w Jerozolimie. Choć historycy nie mają pewności co do tego, gdzie, kiedy i przez kogo obraz został namalowany, znają okoliczności jego przybycia na Jasną Górę. W 1382 roku książę Władysław Opolczyk przekazał kościół parafialny Najświętszej Maryi Panny, znajdujący się na wzgórzu koło Starej Częstochowy sprowadzonym z Węgier paulinom. Dwa lata później ten sam książę ofiarował nowo założonemu klasztorowi obraz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem.

Dzieło zostało poważnie uszkodzone podczas napadu husytów na klasztor w 1430 roku. Napastnicy zdjęli je z ołtarza, wynieśli z klasztoru i pocięli szablami. W kolejnych latach wielu artystów pracowało nad odtworzeniem pierwotnego wyglądu ikony. Ze względu na to, że używali oni innej techniki niż oryginalna starochrześcijańska technika enkaustyczna, prace trwały aż dwa lata. Śladem wydarzeń z 1430 roku są pozostawione przez konserwatorów blizny na twarzy Maryi. Obraz został ponownie odnowiony w 1682 roku, z okazji 300-lecia Jasnej Góry. W kolejnych latach ikona przeszła wiele renowacji, z wykorzystaniem coraz nowocześniejszych metod.

Skarbnica Narodowa

 

Zobacz więcej medali okolicznościowychhttps://www.skarbnicanarodowa.pl/inne-metale/medale-okolicznosciowe

Kultowy obraz Maryi z Dzieciątkiem stał się inspiracją dla XX-wiecznego artysty, kolekcjonera i filantropa, Walerego Amrogowicza do stworzenia emisji złotych monet z wizerunkiem Matki Boskiej. Wykonał projekt numizmatu, na którego awersie widniała postać Maryi z Dzieciątkiem otoczona napisem „Matka Boża Królowa Korony Polskiej”. Rewers przedstawiał zaś orła w koronie, inskrypcję Rzeczpospolita Polska oraz nominał – 5 zł. Projekt został odrzucony przez Ministerstwo Skarbu, jednak Amrogowiczowi udało się zrealizować emisję w Niemczech z użyciem stempli autorstwa cenionego medaliera, Karla Goetza. Źródła historyczne podają, że wybito jedynie 10 sztuk monety. Z tego względu jest ona jednym z najcenniejszych i najbardziej poszukiwanych polskich numizmatów okresu międzywojennego.

Skarbnica Narodowa

 

Zobacz więcej medali okolicznościowychhttps://www.skarbnicanarodowa.pl/inne-metale/medale-okolicznosciowe

Replika monety Amrogowicza wiernie oddaje wszystkie, nawet najdrobniejsze szczegóły oryginału. Medal wykonano w najwyższej jakości menniczej – stemplu lustrzanym. Ma on średnicę aż 88,7 mm, wysokość 6 mm i waży 340 g. Numizmat jest platerowany czystym 24-karatowym złotem. Wyemitowano jedynie 1928 jego egzemplarzy, a każdy z nich oznaczono indywidualnym numerem umieszczonym na rancie. Do każdego medalu dołączone jest eleganckie drewniane pudełko kolekcjonerskie oraz Certyfikat Autentyczności.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt