Replika unikatowego cennego florena Władysława Łokietka

Floren króla Władysława Łokietka to pierwsza polska złota moneta. Rozpala ona wyobraźnię kolekcjonerów ze względu na swoją unikatowość – do dzisiejszych czasów zachował się zaledwie jeden jej egzemplarz, przechowywany obecnie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Chcąc zachować ten skarb dla przyszłych pokoleń, Skarbnica Narodowa przygotowała wyjątkową emisję – platerowane złotem repliki tego bezcennego numizmatu.

Floreny po raz pierwszy wybito we Florencji w 1252 roku. Ze względu na wagę i zawartość złota szybko rozprzestrzeniły się w całej Europie. Większość europejskich władców zachowywała ikonografię zgodną z florenckim oryginałem – rewersy tych monet przedstawiały przeważnie wizerunek św. Jana Chrzciciela. Najpopularniejszą emisją tej monety we wschodniej Europie były węgierskie floreny, bite od XIV wieku. Stało się tak za sprawą odkrycia bogatych złóż złota właśnie na terenie Węgier. Tamtejsi władcy przyjęli jednak nieco odmienne wzornictwo – awersy ich florenów przedstawiały wizerunek króla w majestacie, z kolei na rewersach ukazywano herby.

Monety bite na początku XIV wieku za panowania Władysława Łokietka nawiązywały swoim wyglądem zarówno do florenów węgierskich, jak i florenckich. Na awersie widniała bowiem podobizna króla w majestacie. Na rewersie wizerunek św. Jana Chrzciciela został zastąpiony przez postać św. Stanisława, patrona Polski. Na monecie znajduje się inskrypcja „WLADISLAVS D(e)I G(ratia) REX – S(anctus) STANISLAVS POL(oni)E”.

Skarbnica Narodowa

Jedyny zachowany do dzisiejszych czasów egzemplarz florena został znaleziony przypadkiem w 1847 roku podczas prac ziemnych. O mały włos zostałby przetopiony, na szczęście uratował go ziemianin z pobliskiego majątku. Dziś znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Twórcom repliki złotego florena przyświecała idea zachowania ważnego narodowego dziedzictwa dla kolejnych pokoleń. Projekt został wykonany z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, by jak najwierniej odzwierciedlać średniowieczny oryginał. Repliki wybito w najwyższej jakości menniczej i platerowano szlachetnym 24-karatowym złotem, co czyni je jeszcze piękniejszymi niż oryginał.

Skarbnica Narodowa

Medal „Floren Władysława Łokietka” otwiera wyjątkową serię wysokiej jakości replik najcenniejszych polskich monet. Wśród platerowanych szlachetnym złotem oraz srebrem numizmatów znajdują się kopie takich monet, jak: studukatówka Zygmunta III Wazy (najdroższa polska moneta), talar koronny Jana III Sobieskiego, czy pierwszy polski portugał. Cała seria stanowi swoisty wehikuł czasu, za pomocą którego kolekcjonerzy mogą przenieść się do źródeł polskiej numizmatyki. Do kolekcji dołączone są gratis akcesoria: elegancka szkatuła, Certyfikat Autentyczności każdego medalu oraz indywidualnie numerowane Świadectwo Własności kolekcji.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt