Srebrna moneta sprzed 1400 lat

Zaratusztryzm, zwany także zoroastryzmem, jest jedną z najstarszych religii monoteistycznych na świecie. Narodził się w Persji, około 2500 lat temu. Pamięć o tej religii przekazują nam różne źródła historyczne, m.in. numizmaty przedstawiające charakterystyczne symbole religijne. Polscy kolekcjonerzy mają niebywałą okazję pozyskania oryginalnej monety wybitej w hołdzie temu prorokowi. W Skarbnicy Narodowej dostępnych jest zaledwie kilka sztuk historycznej drachmy.

Skarbnica Narodowa drachma

Według wierzeń Zaratusztra był irańskim prorokiem i reformatorem starych irańskich kultów plemiennych. Opracowane przez niego koncepcje miały późniejszy wpływ na pozostałe religie monoteistyczne m.in.: islam, hinduizm, judaizm, a także chrześcijaństwo. Co ciekawe, takie dogmaty jak Sąd Ostateczny, wędrówka duszy po śmierci do piekła lub nieba, konstrukcja Trójcy Świętej, czy nadejście Syna Bożego zostały w dużym stopniu zaczerpnięte od tego proroka. Tym, co wyróżnia zaratusztryzm spośród innych religii, jest kult świętego ognia, uważanego przez wiernych za siłę oczyszczającą.

Historyczne monety sprzed 1400 lat mogą wzbogacić zbiory wymagających kolekcjonerów. Ich awers zdobi popiersie władcy z dynastii Sasanidów – panującej na terenach Persji od III do połowy VII w. Rewers z kolei przedstawia charakterystyczny dla zaratusztryzmu ołtarz ognia oraz dwóch jego strażników. Emisja każdej z monet datowana jest na 4-6 wiek n.e.

Każda z monet dostarczana jest w nowoczesnej magnetycznej kapsule, w eleganckim przezroczystym pudełku kolekcjonera. Autentyczność monety potwierdza dołączony Certyfikat.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt