Srebrny dolar dla pionierów Dzikiego Zachodu

Jedna z najbardziej popularnych kolekcji, które w swojej ofercie ma Skarbnica Narodowa to Amerykańskie Srebrne Dolary. Niektórzy Kolekcjonerzy już od kilku lat konsekwentnie powiększają swoje zbiory amerykańskich srebrnych monet. Jednak, jak to się często w świecie numizmatyki zdarza, również w przypadku tej kolekcji, niektóre okazy są na tyle rzadko spotykane, że nie istnieje możliwość zaproponowania ich wszystkim zainteresowanym.

Jedną z takich monet jest srebrna półdolarówka – Szlak oregoński (Oregon Trail), poświęcona pamięci pionierów Dzikiego Zachodu.

Awers tej pięknej monety ukazuje ciągnięty przez woły kryty wóz zmierzający w kierunku zachodzącego słońca. Na rewersie zaś przedstawiona jest sylwetka Indianina, który wyciaga przed siebie rękę w symbolicznym geście „stop”.  Na drugim planie widoczna jest mapa Stanów Zjednoczonych z zaznaczoną kolumną wozów zmierzających na zachód.

Przez co najmniej dekadę przed wybuchem kalifornijskiej gorączki złota z 1849 roku narastała migracja białych osadników na zachód. Większość pionierów ruszała w drogę w poszukiwaniu żyznej ziemi uprawnej. Najczęściej rozpoczynali swoją podróż w miejscowości Independence, w stanie Missouri i po pokonaniu ponad 2000 mil docierali do ówczesnego Fort Vancouver, w stanie Washington.

Pokonanie trasy szlaku oregońskiego było w latach 40-tych XIX wieku nie lada wyzwaniem, szczególnie biorąc pod uwagę brak dróg, choroby nękające podróżnych, a także okazjonalne ataki ze strony Indian. Wiele osób, które ruszyły w drogę w poszukiwaniu lepszego jutra nigdy nie dotarło do celu.

Aby uhonorować trud pierwszych osadników, rząd USA postanowił wyemitować pamiątkową srebrną półdolarówkę. Jej projekt przygotowany został przez małżeństwo znanych medalierów: Jamesa Earle’a oraz Laury Gardin Fraser.

Ta przepiękna srebrna moneta jest dostępna w ofercie Skarbnicy Narodowej.