Srebrny Orzeł 2013 wylądował w Skarbnicy Narodowej

Co roku kolekcjonerzy na całym świecie z niecierpliwością oczekują amerykańskich Srebrnych Orłów. To jedne z najbardziej popularnych numizmatów na międzynarodowym rynku – już w styczniu amerykańska mennica sprzedała całą emisję wybitą na 2013 rok.

http://www.pb.pl/2964379,31967,w-usa-zabraklo-srebrnych-dolarow

Awers Srebrnego Orła zdobi wizerunek Bogini Wolności, uznany za jeden z najpiękniejszych motywów w historii numizmatyki. Nie dziwi zatem fakt, że pozostał niezmieniony od chwili pierwszej emisji monet w 1986 roku. Z kolei na rewersie znajduje się godło Stanów Zjednoczonych Ameryki – orzeł, od którego pochodzi nazwa monety. Trzynaście gwiazdek nad głową orła symbolizuje pierwsze trzynaście kolonii, które w 1776 r. utworzyły Stany Zjednoczone Ameryki.

Impulsem do emisji srebrnych dolarów były plany amerykańskiej administracji, która chciała pozbyć się znacznie przekraczających strategiczne zapotrzebowanie zapasów srebra.  W ten sposób planowano zrównoważyć nadszarpnięty wydatkami budżet. Kalkulacje rządu spotkały się jednak z falą protestów ze strony przemysłu górniczego, który obawiał się spadku wartości kruszcu. Pomimo początkowej zgody Izby Reprezentantów i Senatu, pod koniec 1981 roku wstrzymano się z wyprzedażą srebra.

Kolejną próbą pozbycia się nadmiaru srebra była propozycja senatora McClure, który w styczniu 1983 roku zaproponował poprawkę umożliwiającą sprzedaż kruszcu w postaci monet powszechnego użytku. Miało to zapewnić większe wpływy dla budżetu, jednak pomysł ten również nie spotkał się entuzjastycznym przyjęciem. Dopiero po dwóch latach senatorowi McClure udało się przeprowadzić działania legislacyjne umożliwiające emisję monet. Ich efektem był podpis prezydenta Ronalda Regana pod poprawką z 9 lipca 1985 roku określającą specyfikację monet oraz organy odpowiedzialne za ich emisję.

Od tego czasu, z każdym rokiem popularność amerykańskich Srebrnych Orłów rosła. A w ostatnim czasie przekroczyła najśmielsze oczekiwania. Na szczęście emisja z 2013 roku jest jeszcze dostępna w ofercie Skarbnicy Narodowej.

https://www.skarbnicanarodowa.pl/orzel2013/