SYMBOLE CHRZEŚCIJAŃSTWA W KOLEKCJONERSKIM ZESTAWIE

Skarbnica Narodowa ma aktualnie do zaoferowania swoim klientom wyjątkowy zestaw numizmatyczny. W jego skład wchodzą monety oraz medal z wizerunkami miejsc istotnych przede wszystkim dla wyznawców chrześcijaństwa, ale także judaizmu. Unikatowy zestaw na pewno docenią również kolekcjonerzy numizmatyki oraz miłośnicy unikatowych kolekcji.

Zestaw „Symbole Chrześcijaństwa” składa się z dwóch monet wybitych przez Bank Izraela, symbolicznie przedstawiających Jezioro Galilejskie i rzekę Jordan. Elementem tej minikolekcji jest także medal z reprodukcją kolorowej mozaiki z motywem ryb, pochodzącej z Bet Sze’an, miasta położonego w Dystrykcie Północnym w Izraelu. Dodatkowo, do każdego zestawu dołączona jest buteleczka z platerowaną srebrem nakrętką, zawierająca wodę z Ziemi Świętej.

Rzeka Jordan, której poświęcona jest jedna z monet, związana jest z dwiema religiami monoteistycznymi – judaizmem i chrześcijaństwem. Jest ona wielokrotnie wspominana w Biblii – Stary Testament uważa ją za główną rzekę Ziemi Obiecanej, zaś w Nowym Testamencie Jordan był miejscem, w którym dokonywał chrztu Jan Chrzciciel. Rzeka należy do czterech państw: Libanu, Izraela, Jordanii oraz Syrii. Na znacznym odcinku jest także rzeką graniczną.

Jezioro Tyberiadzkie jest nazywane także Jeziorem Genezaret albo Jeziorem Galilejskim. Można się też spotkać z określeniem Morze Galilejskie lub też Morze Kinneret. Ta ostatnia nazwa występuje we współczesnym języku hebrajskim i odnosi się do nazwy biblijnej. Jezioro to, znajdujące się w północnej części kraju – w Galilei, jest największym zbiornikiem słodkowodnym w Izraelu. Przepływa przez nie rzeka Jordan, stanowiąca podstawowe źródło wody dla tego kraju. Jezioro Tyberiadzkie było także wielokrotnie wspominane w Biblii, zwłaszcza w Nowym Testamencie. Stąd pochodziła część apostołów, którzy byli rybakami zamieszkującymi nadbrzeżne osady. Słynne kazanie na górze było także wygłoszone nad jeziorem. Tam też miały miejsce liczne ozdrowienia i cudy, przez co Jezioro Tyberiadzkie ma bardzo duże znaczenie dla chrześcijan.

Z kolei przedstawiona na medalu ryba, była przede wszystkim symbolem Jezusa Chrystusa, a także pewnego rodzaju identyfikatorem pierwszych chrześcijan. W czasie prześladowań podobizna ryby była ich znakiem rozpoznawczym. Ryba jako symbol Chrystusa posiada dwojakie znaczenie: po pierwsze – łączy się z chrztem, gdyż żywiołem ryby jest woda. Po drugie – ma odniesienie do eucharystii, która jest świętym pokarmem chrześcijan. Na dawnych przedstawieniach Ostatniej Wieczerzy to właśnie ryba zajmowała miejsce obok chleba i wina. Miano symbolu chrześcijaństwa nosiła zanim stał się nim krzyż.

Zestaw niesie za sobą nie tylko wartość duchową czy kolekcjonerską. Monety w tej minikolekcji są opatrzone nominałem dwóch nowych izraelskich szekli. Dodatkowo, numizmaty zostały wybite w srebrze, w najwyższej jakości menniczej. Co ciekawe, do każdego zestawu dołączona jest buteleczka z nakrętką, platerowaną srebrem, zawierająca wodę z Ziemi Świętej, a także elegancka szkatułka kolekcjonerska. Światowa limitacja to zaledwie 199 zestawów. Ich autentyczność gwarantuje oryginalny Certyfikat.