Waluta z Antypodów – co warto wiedzieć o dolarze australijskim?
Dolar australijski jest jedną z najsilniejszych walut świata. Obowiązuje nie tylko w samej Australii, ale również na Kiribati, w Tuvalu oraz Nauru. Australijskie banknoty były pierwszymi w skali globalnej wyprodukowanymi z plastiku, a sam design środków płatniczych jest bardzo ciekawy. Dlatego warto się przyjrzeć bliżej historii tej waluty.
Krótka historia walut narodowych w Australii
Australia początkowo była terytorium zależnym Wielkiej Brytanii. Jak więc można się domyślić, tamtejszy system monetarny był wzorowany właśnie na brytyjskim. Początkowo obowiązywał tam funt szterling, a następnie, od 1910 roku – funt australijski. Przez pierwsze dwadzieścia lat bazował on bezpośrednio na odpowiedniku z Wysp Brytyjskim, a z czasem oddalał się coraz bardziej od pierwowzoru.
Problematyczna była przede wszystkim kwestia tego, jak dzieliły się poszczególne nominały – brytyjski system monetarny nie był decymalny, co oznaczało spore problemy w przeliczaniu wartości poszczególnych monet i banknotów. Przykładowo, funt szterling brytyjski dzielił się na 20 szylingów, a każdy szyling dzielił się na 12 pensów.
Początkowo australijski funt działał na podobnej zasadzie, jednak w 1937 roku podjęto decyzję o jego decymalizacji. Ustawowo wprowadzono zasadę mówiącą, że 1 funt australijski będzie dzielił się na 1000 jednostek.
Jednak pełna decymalizacja miała miejsce dopiero wówczas, gdy funt australijski został zastąpiony dolarem. Zmiana z funta na dolara nie była tak oczywista, jak może się wydawać. Okazuje się, że początkowo chciano wprowadzić na Antypodach randy południowoafrykańskie, nazywając je „royalami”. Jednak określenie „royal”, czyli „królewski” wzbudziło wiele kontrowersji. Dlatego ostatecznie 14 lutego 1966 roku funty oficjalnie zostały zastąpione przez dolary australijskie.
Pierwsze plastikowe banknoty
Australijskie monety i banknoty przyciągają uwagę niecodziennym designem. Na rewersach monet (o nominałach od 5 centów do 2 dolarów) znajdują się m.in. wizerunki rdzennych mieszkańców Australii, a także okazów endemicznej flory i fauny Antypodów, w tym kangura czy kolczatek. Mniejsze nominały są często mylone ze swoimi nowozelandzkimi odpowiednikami.
Banknoty australijskie, jako pierwsze na świecie, były produkowane z plastiku, a dokładnie z polimeru. Pierwsza seria plastikowych banknotów została wyprodukowana już w 1988 roku! W 2012 rozpoczęto zaś produkcję papierowych pieniędzy z oznaczeniami w alfabecie Braille’a. W 2020 roku w obiegu pojawiła się nowa wersja 100-dolarówek. Co ciekawe, dolary australijskie są uznawane za jedne z najlepiej zabezpieczonych przed fałszerzami banknotów na świecie.
Narodowa mennica australijska, Royal Australian Mint, mająca swoją siedzibę w Canberze, wybija również interesujące monety okolicznościowe oraz bulionowe, które cieszą się zainteresowaniem na całym świecie. Ciekawe okazy proponuje też mennica w Perth – jest ona oficjalnym partnerem Skarbnicy Narodowej. Jeśli szukasz okazów wybitych przez The Perth Mint i innych prestiżowych mennic z całego świata, koniecznie przejrzyj ofertę Skarbnicy Narodowej!
Zobacz więcej: https://www.skarbnicanarodowa.pl/inne-metale/kolekcje