Wydarzenia upamiętniane na medalach okolicznościowych – jaka jest ich realna wartość historyczna?
Numizmatyka to nie tylko złote i srebrne monety, ale także niezwykłe medale. Z założenia wybija się je z okazji ważnych wydarzeń lub w formie nagrody za zwycięstwo w zawodach sportowych. W zbiorach kolekcjonerów znajdziemy brązowe, srebrne i złote medale z wybitymi obrazami przedstawiającymi ważne momenty historyczne. Jaka jest ich realna wartość?
Medale, podobnie jak monety kolekcjonerskie niosą ze sobą przede wszystkim wartość emocjonalną. Bez względu na to, czy chodzi o złote monety czy o złote medale – sentyment, wspomnienia czy fascynacja historią sprawiają, że zbieranie starych numizmatów staje się wyjątkowym hobby. Na szczęście polska numizmatyka może pochwalić się bogatą kolekcją medali, przygotowywanych na specjalne okazje na przestrzeni kilkuset lat. To prawdziwy zapis historii, wybity na szlachetnych kruszcach.
Historia medalu
Medal to najczęściej okrągły lub owalny krążek wykonany techniką odlewu lub bicia. Najczęściej spotkamy brązowe, złote i srebrne medale. Krążek zdobiony jest reliefem po jednej lub po dwóch stronach. Jeśli po jednej – druga zostaje gładka. Niekiedy znajdziemy na nim napis, który uzupełnia relief lub występuje samodzielnie. Medale historyczne, wybijane z okazji jakiegoś ważnego wydarzenia, wywodzą się ze starożytnych monet okolicznościowych oraz medalionów. Największy rozwój medalierstwa przypadł na przełom gotyku i renesansu. To moment, w którym pojawiły się okolicznościowe monety koronacyjne, wybijane bez nominału. Do II wojny światowej najpopularniejsze były medale okrągłe, ale w późniejszym okresie zaczęły pojawiać się okazy w kształcie owalu, kwadratu czy z ażurami.
Świadectwo historii
Medale okolicznościowe, jak sama nazwa wskazuje, upamiętniają specjalne z historycznego punktu widzenia wydarzenia. Bitwy, powstania, rocznice czy urodziny to okazje, które można uczcić poprzez produkcję medalu. To jednocześnie wyjątkowa i unikalna pamiątka. Medale historyczne mają dodatkową wartość – sentymentalną. Dzięki okazom z dawnych lat możemy poczuć podniosłość wydarzeń, którym towarzyszyło stworzenie medali. Powstawały one i powstają w specjalnych okolicznościach i na cześć okazji o ogromnym znaczeniu. Tym bardziej posiadanie takiego medalu w kolekcji to powód do dumy oraz radości. Medale okolicznościowe upamiętniające wydarzenia posiadają bardzo dużą wartość historyczną, ponieważ są zapisem historii. Z ciekawych medali warto wymienić ten z okazji 600-setnej rocznicy Jasnej Góry, uznania Jana Pawła II za świętegoczy 100 lat Niepodległości. Co ważne, medale wybijane są nie tylko na pamiątkę konkretnych wydarzeń, ale także bardzo często na okrągłe rocznice wyjątkowych okazji historycznych. Podnosi to jeszcze bardziej ich wartość, pokazując jak ważne okoliczności miały miejsce w Polsce na przestrzeni lat. Dla kolekcjonera, któremu nie jest obojętna historia kraju to najcenniejsze okazy w zbiorze numizmatów.