Za nami 100. rocznica urodzin Kazimierza Górskiego – postać niezwykłego trenera uwieczniono na medalu kolekcjonerskim

Dwa medale Igrzysk Olimpijskich. Trzecie miejsce na Mundialu. To tylko niektóre osiągnięcia, jakimi mogła się pochwalić polska kadra w piłce nożnej pod wodzą legendarnego trenera, Kazimierza Górskiego. W 2021 roku przypada setna rocznica urodzin wybitnego selekcjonera. Dowiedz się, jaką rolę odegrał w historii polskiego sportu i zobacz, jak został upamiętniony.

Kim był Kazimierz Górski?

Kazimierz Górski urodził się 2 marca 1921 roku we Lwowie. Karierę piłkarską rozpoczął w wieku 15 lat, w 1936 roku, w klubie RKS Lwów. Grał w futbol również w okresie wojennym, między innymi w barwach Spartaka Lwów oraz Dynama Lwów. Następnie był graczem Legii Warszawa, w której rozegrał łącznie aż 81 meczów ligowych i strzelił 34 gole. Był również członkiem piłkarskiej kadry narodowej jako zawodnik, jednak wystąpił tylko w jednym, przegranym z kretesem meczu z Danią w 1948 roku (zakończył się wynikiem 0:8, a Górski grał jedynie przez 34 minuty). Kiedy grał, miał pseudonim „Sarenka”, który wziął się z jego drobnej figury oraz sposobu poruszania się.

Jeszcze jako gracz w Legii zaczął karierę trenerską. Ukończył kurs w 1952 roku. Początkowo prowadził rezerwy swojego klubu, a z czasem został asystentem pierwszego trenera. Pierwsze samodzielne zadanie podjął jako trener Marymontu Warszawa, następnie jako trener reprezentacji Polski U-19. Był też trenerem macierzystej Legii, Lublinianki, Gwardii Warszawa czy ŁKS Łódź.

Najważniejsze wyzwanie zawodowe podjął w 1970 roku, kiedy stał się oficjalnie samodzielnym selekcjonerem kadry narodowej. W okresie, gry prowadził reprezentację, Polska osiągnęła najwięcej sukcesów futbolowych w historii, a piłka nożna osiągnęła status sportu narodowego. „Orły Górskiego” sięgnęły m.in. po brązowy medal mundialu w 1974 roku, osiągnąwszy historyczne zwycięstwo z Brazylią. Trener odszedł po uzyskaniu przez polską drużynę srebrnego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku – drugie miejsce zostało uznane za porażkę.

Jak upamiętniono Kazimierza Górskiego?

Kazimierz Górski zmarł 23 maja 2006 roku. Jeszcze za życia otrzymał wiele wyróżnień, w tym Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski czy Złotą Odznakę PZPN oraz Złoty Medal Zasługi dla FIFA. Pośmiertnie również został upamiętniony – m.in. bardzo charakterystycznym pomnikiem na Stadionie Narodowym w Warszawie. Z okazji 100-letniej rocznicy urodzin trenera jego podobiznę wyświetlono również na Pałacu Prezydenckim.

Kazimierz Górski został także upamiętniony srebrnym medalem okolicznościowym, który jest nie lada gratką zarówno dla fanów sportu, jak i numizmatyków. Jest on dostępny w zasobach Skarbnicy Narodowej.

Śledź także na bieżąco ofertę innych monet i medali pamiątkowych, które są dostępne w Skarbnicy Narodowej. Każdy z nich może się okazać bardzo wartościowym zbiorem do Twojej kolekcji.