Złoty Bizon Amerykański

Po raz pierwszy wyemitowany przez Mennicę Stanów Zjednoczonych 22 czerwca 2006 roku, w 2010 roku obchodzi swoją piatą rocznicę. Przedstawiony na tej złotej monecie motyw nawiązuje do podziwianego przez Kolekcjonerów historycznego projektu – Głowa Indianina z 1913 roku – jednego z najlepiękniejszych projektów pojawiających się na amerykańskich monetach. Ta legendarna już złota moneta swoją nazwę zawdziędza sylwetce amerykańskiego bizona umieszczonej na rewersie.

Emisja sprzed pięciu lat była pierwszą złotą monetą wyemitowaną przez Rząd USA w próbie .9999 (24-karaty), która została udostępniona prywatnym kolekcjonerom. Znany na całym świecie Złoty Orzeł emitowany jest w niższej probie złota .9170

Wizerunek Indianina zdobiący awers Złotego Bizona, jest wg Jamesa Earle’a Frasera (projektanta monety z 1913 roku; ucznia Augustusa Saint-Gaudens)  mieszanką rysów twarzy wodzów trzech różnych plemion indian amerykańskich: Dużego Drzewa, Żelaznego Szlaku oraz Dwóch Księżyców. Oni trzej pozowali artyście przy pierwszych szkicach projektu.

Ukazany na rewersie amerykański bizon wzorowany był na Czarnym Diamencie – mieszkańcu nowojorskiego zoo z drugiego dziesięciolecia XX wieku. Aby wiernie oddać sylwetkę zwierzęcia Fraser zmuszony był pracować z pomocnikiem, ktory odciągał uwagę zwierzęcia i tym samym pozwalał portretować je z profilu.

Obecnie Złote Buffalo wybijane jest w mennicy West Point w Nowym Jorku.

Moneta dostępna w Skarbnicy Narodowej w oryginalnym, eleganckim  opakowaniu Mennicy Stanów Zjednoczonych.

Moneta w styczniu 2011 roku dostępna będzie w ofercie Skarbnicy Narodowej. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Klienta pod numerem:  801 811 800.