Peso kolumbijskie – historia waluty

„Peso” to słowo, które po hiszpańsku oznacza ciężar. Jednak dziś najbardziej kojarzy się z popularną jednostką monetarną, stosowaną przed wiekami zarówno w Hiszpanii, jak i w krajach Ameryki Łacińskiej. Jednym z nich jest Kolumbia. Czym wyróżnia się peso kolumbijskie? Zobacz!

Skąd wzięło się peso kolumbijskie?

Peso kolumbijskie to jednostka walutowa obowiązująca obecnie na terenie Kolumbii – jednego z najważniejszych i największych państw Ameryki Południowej. Historia tego środka płatniczego jest ściśle związana z odzyskaniem przez Kolumbię niepodległości i wyzwolenia spod rządów hiszpańskich kolonialistów.

Powstanie, które rozpoczęło drogę do powstania Republiki Kolumbii wybuchło w 1810 roku, a 20 lipca tego roku usunięto hiszpańskiego wicekróla. Walki trwały jeszcze kolejną dekadę, by ostatecznie wojska pod wodzą Simona Bolivara zdobyły w pełni jego terytorium w roku 1819. Jednak peso kolumbijskie zaczęto wybijać już w 1810 roku – jako zamiennik dla poprzedniej waluty, czyli reala. Oficjalnie peso stało się walutą narodową w 1837 roku, a w kolejnych latach reale (których w 1 peso mieściło się 8), zostały zamienione na „decimosy”. Nastąpiła też reforma monetarna, wprowadzająca w Kolumbii system decymalny.

Warto wiedzieć, że na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci peso kolumbijskie – choć jego nazwa pozostała ta sama – przechodziło liczne przemiany i reformy. Między innymi wprowadzono tutaj system waluty złotej (z ang. gold standard), a wartość peso była sprzężona z francuskimi frankami czy amerykańskimi dolarami. W 1993 roku nastąpiła denominacja, a obecnie trwa dyskusja nad kolejną denominacją. Już teraz, od 2016 roku, na banknotach trzy ostatnie zera zostały zastąpione słowem „mil” oznaczającym tysiąc, dla łatwiejszego odczytywania nominałów.

Jak wygląda peso kolumbijskie?

Oficjalnie 1 peso dzieli się obecnie w Kolumbii na 100 centavos, jednak wartość centavos jest tak znikoma, że od dawna nie są właściwie stosowane jako środek płatniczy. Obecnie najniższy nominał, jaki jest w użyciu to moneta 50 peso, a transakcje są zaokrąglane właśnie do tej sumy.

W użyciu są zarówno monety, jak i banknoty, choć to te drugie są stosowane częściej, z uwagi na realną wartość nabywczą. Obecnie 1 000 kolumbijskich peso jest wartych ok. 1 zł. Dlatego najpopularniejsze w obiegu są banknoty:

  • $1 000 ($ to nie tylko znak dolara, ale również peso!), dostępne również w postaci monety,
  • $2 000,
  • $5 000,
  • $10 000,
  • $10 000
  • $ 50 000,
  • $ 100 000.

Jeśli zaś chodzi o monety, to dostępne są nominały od $50 do $1 000, produkowane ze stopu miedzi, cynku lub aluminium i niklu. Ich widok jest jednak rzadkością, ponieważ od 2012 roku nie są bite kolejne krążki.

Mimo to, że w Kolumbii nie bije się monet, są z nią związane ciekawe numizmaty. Jednym z nich jest, np. medal ze złota wydobywanego w dwóch kopalniach rzemieślniczych w Kolumbii, który został przyznany Juanowi Manuelowi Santosowi, byłemu prezydentowi tego kraju, z okazji otrzymania Pokojowej Nagrody Nobla w 2016 roku. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule w serwisie Skarbnicy Narodowej. Jest to również miejsce, gdzie na pasjonatów pieniędzy czekają ciekawe artefakty, takie jak np. złoty medal Totus Tuus. Sprawdź i odkryj na nowo świat numizmatyki!