Współczesne polskie banknoty i monety – jak bardzo zmieniły się na przestrzeni lat?

Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Zygmunt I Stary i Jan III Sobieski – wizerunki tych królów Polski zdobią współczesne, polskie banknoty. Równie charakterystyczne są monety w naszym kraju. Pojawiły się w 1995 roku, a od tego czasu nieco się już zmieniły. Poznaj ich historię i dowiedz się, co czeka nas w przyszłości.

Od kiedy obowiązują współczesne polskie banknoty i monety?

Dobrze znane wszystkim banknoty i monety polskie pojawiły się w obiegu kilka lat po tym, jak Polska przeszła zmiany ustrojowe i przywróciła demokrację. Ci, którzy pamiętają jeszcze, np. lata 80-te i pierwszą połowę lat 90-tych, doskonale pamiętają wcześniejsze banknoty, o znacznie wyższych nominałach i charakterystycznym designie. I choć pod względem wzorniczym banknoty poprzedzające stosowane obecnie były bardzo doceniane, nastąpiła konieczność ich wymiany. Wynikała ona z denominacji waluty polskiej.

Denominacja była reformą walutową, która wprowadziła nową walutę, ze skrótem PLN. Jedna nowa złotówka odpowiadała 10 000 starych złotych. Została ona przeprowadzona ze względu na bardzo wysoką inflację, będącą skutkiem transformacji gospodarczej. Przygotowania do denominacji trwały już od 1990 roku – wtedy wówczas rozpoczęto bicie monet od 1 gr do 1 zł. Cztery lata później dołączono do nich monety 2- i 5-złotowe. Na ich awersach znajduje się godło, czyli orzeł w koronie. W otoku umieszczono napis „Rzeczpospolita Polska”, a u dołu – rok wybicia. Na rewersach zaprezentowano nominały z symbolicznie przedstawionymi motywami roślinami.

A co z banknotami?  Zanim powstały te znane obecnie, w życie miały wejść inne projekty. Jeden z nich na banknotach umieścił najwybitniejszych pisarzy, drugi – miasta, jednak z uwagi na wyzwania rynku monetarnego i kwestie zabezpieczeń nie weszły one do obiegu.

Dopiero na przełomie 1993 i 1994 roku Andrzej Heidrich zaprojektował obecnie używane banknoty – prezentujące najwybitniejszych władców polskich. Pierwsza seria została wydrukowana w Londynie, a pieniądze do obiegu zaczęły wchodzić od początku 1995 roku.

Jak wyglądają polskie banknoty i w jaki sposób się zmieniły?

Chociaż obecnie funkcjonujące monety i banknoty polskie nie mają jeszcze 25 lat, na przestrzeni tego czasu nastąpiło kilka istotnych zmian. Najważniejsza modernizacja nastąpiła w 2013 roku. Wtedy wówczas zaprezentowano nieco zmienione wersje banknotów 10-100 zł. Nastąpiło lekkie odświeżenie szaty graficznej oraz wzmocnienie zabezpieczeń przed fałszowaniem. Dwa lata później zaktualizowano również banknoty 200-złotowe. W latach 2013-17 nastąpiła także modernizacja monet od 1 gr do 1 zł.

Kolejną rewolucją było wprowadzenie w 2017 roku do obiegu banknotu 500-złotowego. Było to podyktowane wzrostem zapotrzebowania na gotówkę, który wymusił poszukiwanie sposobu na obniżenie kosztów produkcji banknotów.

Jaka przyszłość czeka polskie banknoty i monety?

Przede wszystkim w niedalekiej przyszłości na rynek trafi banknot 1000 zł. Przedstawiciele NBP mówią, że może to nastąpić już nawet w 2025 lub 2026 roku. Intrygujące jest, czyj wizerunek pojawi się na środku płatniczym – głośno mówi się, że będzie to kobieta, być może Królowa Jadwiga. Na razie jednak prace nad projektem trwają.

W bliższej lub dalszej przyszłości można się też spodziewać, że znikną najmniejsze monety groszowe – to jednak, póki co, jedynie dywagacje. A jeśli interesuje Cię również przeszłość polskiego pieniądze i chcesz wiedzieć, jak wyglądały dawne polskie banknoty, zerknij do artykułu na stronie https://www.skarbnicanarodowa.pl/kroniki-numizmatyczne/292-pierwsze-polskie-banknoty. Zerknij także do katalogu Skarbnicy Narodowej, gdzie możesz znaleźć oryginalne monety z dawnych czasów oraz ciekawe numizmaty kolekcjonerskie. To nie lada gratka dla pasjonatów pieniądza i historii!