Czy warto kolekcjonować monety z PRL-u?

Polska Rzeczpospolita Ludowa zakończyła swój żywot niecałe 30 lat temu, jednak dla wielu zwłaszcza początkujących numizmatyków stanowi dość odległą historię znaną z książek i opowieści. Monety kolekcjonerskie i obiegowe z czasów PRL cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Niektórzy kolekcjonerzy szczególnie cenią złote medale, srebrne medale, złote monety i srebrne monety, o których wartości stanowi także kruszec. Inni wybierają monety historyczne, a numizmaty z okresu Polski ludowej są dla nich coraz bardziej atrakcyjne.

Monety i banknoty obiegowe z PRL

Monety i banknoty, które w okresie PRL standardowo znajdowały się w obiegu wciąż są dość szeroko dostępne, dlatego raczej nietrudno znaleźć dobrze zachowane egzemplarze, szczególnie w przypadku niższych nominałów. Z drugiej strony ich zebranie może stanowić ciekawe wyzwanie dla początkującego kolekcjonera. Zacząć możemy na przykład od zbioru banknotów używanych w latach 1975-1996. Wybór jest spory, bo z powodu postępującej inflacji wciąż wprowadzano nowe, coraz wyższe nominały. Ostatni banknot wyemitowany w PRL to 200 tys. złotych. W latach 90-ych powstały jeszcze trzy banknoty o nominałach 500 000 zł, 1 000 000 zł oraz 2 000 000 zł. Szeroko dostępne i tanie są także monety z okresu PRL.

Monety kolekcjonerskie z okresu PRL

Polska numizmatyka wydawała w okresie PRL także monety kolekcjonerskie, przedstawiające historyczne postacie, budynki i wydarzenia. Niektóre egzemplarze są obecnie dość rzadkie, więc stworzenie takiej kolekcji to już znacznie poważniejsze wyzwanie. Część z nich została wybita ze srebra. Kolekcjonerzy monet z tego okresu często  kompletują wszystkie numizmaty wybite w jednym roku. To dobry sposób na rozpoczęcie przygody z monetami z okresu PRL. Na aukcjach internetowych możliwe jest nabycie zarówno całych roczników, jak i pojedynczych, szczególnie rzadkich egzemplarzy.

Wyzwania kolekcjonerskie

Kolekcjonerzy monet z okresu PRL stoją przed wieloma wyzwaniami. Przede wszystkim stworzenie ciekawego zbioru raczej nie będzie możliwe bez pomocy katalogu monet PRL oraz zaawansowanej wiedzy historycznej. Pamiętajmy jednak, że numizmatyka jest przecież nauką pomocniczą historii, a wiele osób łączy pasję do obu tych dziedzin. W jaki sposób do kolekcjonowania monet z okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej mogą podejść bardziej doświadczeni kolekcjonerzy monet? Niektóre egzemplarze z tej epoki są dość rzadkie, a ich znalezienie i nabycie potrafi być nie lada wyzwaniem. O wartości kolekcjonerskiej monet, nie tylko pochodzących z czasów PRL, decyduje oczywiście ich stan. O ile część egzemplarzy to monety szeroko dostępne, niekiedy dość trudno znaleźć te monety w doskonałym stanie, pozbawione śladów użytkowania, nalotu i innych wad. Najbardziej ceniony będzie oczywiście stan menniczy. Cenione przez kolekcjonerów są także stosunkowo rzadkie monety pochodzące z samego początku PRL. W ten sposób nawet kolekcjonując monety z niezbyt odległej epoki mamy szansę stworzyć bardzo interesujący zbiór.