Monety w kształcie czaszek – małe dzieła sztuki

Numizmatyka to wyjątkowa pasja, która skupia uwagę coraz większej rzeszy ludzi. Złote medale czy srebrne medale i monety z motywami religijnymi wśród wielu kolekcjonerów zajmują specjalne miejsce. Nie może wśród nich zabraknąć również symbolu śmierci, czyli czaszki. Dzięki wyjątkowej precyzji i kunsztowi wykonania możemy mówić o prawdziwym dziele sztuki.

Wyjątkowe motywy na monetach kolekcjonerskich

Polska numizmatyka czerpie inspiracje z najróżniejszych motywów religijnych. W zbiorach wielu kolekcjonerów można znaleźć srebrne lub złote monety, które przedstawiają wizerunki świętych oraz ważnych wydarzeń związanych z religią. Odgrywa ona bardzo ważną rolę w życiu wielu narodów. Mniej popularny na monetach jest motyw śmierci. Jednak czaszki zdobiące okazy są pod wieloma względami wyjątkowe. Takie monety kolekcjonerskie nie są często spotykane, dlatego coraz częściej stają się obiektem pożądania wielu numizmatyków. Szczególnie warto przyjrzeć się okazom takim jak Czaszka la Catrina, czyli meksykański symbol śmierci oraz czaszka piracka. Mają niewątpliwie unikatowy kształt oraz charakteryzują się dużą precyzją wykonania.

Czaszka la Catrina – meksykański symbol śmierci

W kulturze meksykańskiej śmierć zajmuje szczególne miejsce. To dalszy ciąg życia, które na ziemi jest postrzegane jako coś przelotne i nietrwałe. Prawdziwą esencją istnienia jest życie pozagrobowe. Z tego powodu postacie przedstawiające śmierć nie są straszne, często ukazane w formie tańczących i śmiejących się szkieletów. La Catrina, czyli meksykański symbol śmierci zostaje również przedstawiony na monetach. W Meksyku śmierć jest pewnego rodzaju festiwalem przepełnionym radością, dlatego czaszki są bogato zdobione i kolorowe. Złote monety, te rzadko spotykane w kształcie czaszki, znajduje się również w ofercie Skarbnicy Narodowej. Moneta została wybita w czystym złocie próby 999/1000. Jest zaprojektowana i wykonana z troską o najdrobniejsze detale. Można powiedzieć, że to małe dzieło sztuki, które z pewnością wzbogaci każdą kolekcję numizmatów.

Czaszka piracka w czystym srebrze

Czaszka piracka to chyba najpopularniejsze symbol śmierci. Na dobre utrwalił się w historii i jednoznacznie kojarzony jest ze złotym okresem piractwa morskiego. Dominującym w historii znaczeniem czaszki jest memento, czyli ostrzeżenie i przypomnienie o śmierci. Symbolizuje marność życia ludzkiego, w którym ostatecznie zwycięża śmierć. Skarbnica Narodowa oferuje wyjątkową monetę o unikatowym kształcie czaszki pirackiej z wysokim reliefem. Została wykonana w czystym srebrze próby 999/1000. Jej każdy szczegół jest idealnie wyeksponowany, a dzięki procesowi oksydacji uzyskała ciekawy ciemny odcień.

Monety w kształcie czaszki są znakomitym pomysłem na prezent nie tylko dla kolekcjonerów, posiadających bogate zbiory, ale również osób, które na co dzień nie zajmują się numizmatyką. Być może, dzięki pierwszemu okazowi zarażą się tą wyjątkową pasją. Do każdego egzemplarza dołączony jest certyfikat autentyczności oraz pudełko kolekcjonerskie.