Złota moneta z RPA
W ofercie Skarbnicy Narodowej pojawiła się ostatnio po raz pierwszy złota moneta wyemitowana przez Republikę Południowej Afryki w ramach serii Natura. Mennica RPA wybiła pierwszą monetę w serii poświęconej faunie tego wyjatkowego kraju już w 1994 roku. Od tamtej pory, co roku pojawia się na nich inny przedstawiciel świata zwierząt.
Złota emisja z 2011 roku przedstawia rodzinę surykatek w ich naturalnym środowisku. Surykatki to drapiezne ssaki z rodziny mangustowatych. Prowadzą dzienny tryb życia, w stadach liczących do 30 osobników. Takie stado przeważnie składa się z 3 rodzin i zajmuje określone terytorium. Surykatki mają bardzo silnie rozwinięte zachowania socjalne. Można je zaobserwować między innymi na przykładzie „szkółki łowieckiej” jaką starsze osobniki prowadzą dla młodych. Surykatki zamieszkują południowe rejony kontynentu afrykańskiego, głównie pustynię Kalahari.
Wyemitowana przez Bank Centralny RPA piękna moneta poświęcona tym ciekawym zwierzętom wybita została stemplem lustrzanym w czystym złocie (próba 999,9/1000). W ofercie Skarbnicy Narodowej dostępna jest w oryginalnym opakowaniu wraz z certyfikatem autentyczności. Na całym świecie dostępnych jest jedynie 1500 egzemplarzy tej ekskluzywnej emisji.