O czym musisz pamiętać, kupując numizmaty z drugiej ręki?

Kupujesz numizmaty z drugiej ręki? Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu kolekcjonerzy poszukują m.in. monet obiegowych sprzed lat, jak również numizmatów okolicznościowych, których nakład już się skończył. Pamiętaj jednak, że przy zawieraniu takich transakcji trzeba zachować ostrożność – tak, aby nie nabyć monety czy medalu, które są fałszywe lub nielegalne. Dowiedz się więcej!

Sprawdź swoje źródło

Pierwszym pytaniem, na jakie warto sobie odpowiedzieć, chcąc kupić monetę lub medal z drugiej ręki, jest to o źródło. Kim jest sprzedawca, od którego chcesz nabyć numizmat? Czy jest on profesjonalnym kolekcjonerem? Warto zapytać, czy należy do jakiejś organizacji numizmatycznej, np. do lokalnego oddziału lub koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. To zawsze zwiększa jego wiarygodność.

W przypadku zakupu droższych numizmatów warto sporządzić umowę kupna-sprzedaży na piśmie. To uchroni Cię przed ewentualnymi problemami prawnymi.

Nie ufaj „na słowo” w zapewnienia o oryginalności

Czy jesteś pewien, że kupujesz autentyczną monetę kolekcjonerską lub obiegową? Nie ufaj samym zapewnieniom sprzedawcy. Pamiętaj, że w odpowiednim źródle możesz znaleźć np. dokładny opis techniczny każdego numizmatu, co pozwoli Ci ocenić, czy jest on prawdziwy, czy nie. Możesz też wykonać odpowiednie próby, które pomogą zweryfikować autentyczność kruszcu. Jeszcze więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule na stronie https://www.skarbnicanarodowa.info.pl/jak-sprawdzic-oryginalnosc-monet/.

Zapytaj o certyfikat autentyczności

Certyfikat autentyczności jest doskonałym potwierdzeniem oryginalności danego numizmatu. Takie dokumenty są wystawiane przede wszystkim przez emitentów i oficjalnych dystrybutorów monet kolekcjonerskich. Są nimi opatrzone np. wszystkie numizmaty dostępne w Skarbnicy Narodowej. Certyfikaty są także przygotowywane przez ekspertów, którzy prowadzą grading monet. Warto przy tym zweryfikować autentyczność takich certyfikatów, na przykład kontaktując się z ekspertem, który go wydał i sprawdzając, czy rzeczywiście to nastąpiło.

Niska cena? Niekoniecznie dobry znak

Znalazłeś od dawna poszukiwany numizmat w świetnej cenie? To wcale nie musi być aż tak dobra wiadomość, jak myślisz. Być może jest tak, że wiadomość jest tak dobra, że aż nie może być prawdziwa, a moneta czy medal okażą się podróbką. Tak bywa np. przy kupowaniu numizmatów na chińskich platformach zakupowych czy w innych mniej wiarygodnych miejscach.

Upewnij się, że numizmat pochodzi z legalnego źródła

Ta zasada jest szczególnie ważna w przypadku bardziej wartościowych monet i medali. Zanim kupisz, spróbuj sprawdzić, czy interesujący Cię artefakt nie pochodzi z tzw. wykopki oraz czy nie ma informacji o tym, że został skradziony. To może Cię uchronić od zrobienia ryzykownego interesu.

Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie kupować monety, żeby ten proces był bezpieczny, zajrzyj do Poradnika Kolekcjonera Skarbnicy Narodowej. Pamiętaj również, że Skarbnica Narodowa to dobre miejsce na bezpieczne wzbogacenie swojej kolekcji numizmatów – tu nie musisz się obawiać o autentyczność czy stan nabywanych krążków. Sprawdź aktualną ofertę i dostępne kolekcje już dzisiaj!